Powiatowe obchody Święta Policji w Lubawie
Przy akompaniamencie lubawskiej Miejskiej Orkiestry Dętej policjanci z powiatu iławskiego celebrowali swoje święto. Wydarzenie miało podniosły charakter i było okazją do wręczenia wyróżnień i awansów zasłużonym funkcjonariuszom.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pw. NNMP i Św. Anny, którą w intencji funkcjonariuszy i pracowników policji odprawił ksiądz proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz.
– Święto Policji jest potrzebne nam wszystkim, abyśmy sobie uświadomili, jak ważną rolę pełnicie w swojej Ojczyźnie i w tych małych Ojczyznach, powiecie iławskim, ziemi lubawskiej – rozpoczął homilię ksiądz Rozmarynowicz.
Po mszy w uroczystym przemarszu wszyscy zebrani udali się na plac przy murach obronnych dawnego zamku biskupów chełmińskich w Lubawie. Zebranych przywitał Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Waldemar Pankowski, który podziękował policjantom za codzienny trud i sumienną służbę oraz zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego. Słowa wdzięczności były skierowane również do rodzin policjantów za ich wyrozumiałość i cierpliwość oraz przedstawicieli lokalnych samorządów za wsparcie finansowe i rzeczowe udzielone Komendzie Powiatowej Policji i poszczególnym Komisariatom.
Wydarzenie uświetniła ceremonia wręczenia medali i awansów przez obecnego na uroczystości Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Edwarda Szydłowskiego.
W tym roku z okazji Święta Policji Srebrnym „Medalem za długoletnią służbę” odznaczona została asp. szt. Lucyna Kanicz, a Brązową odznakę „Zasłużony policjant” otrzymał asp. szt. Mirosław Nastaj. W korpusie oficerów starszych mianowanie na stopień młodszego inspektora Policji otrzymał 1 funkcjonariusz. W korpusie oficerów młodszych na stopień komisarza Policji mianowanych zostało 4 funkcjonariuszy, w tym komendant Komisariatu Policji w Lubawie Roman Gancarz. W korpusie aspirantów na stopień aspiranta sztabowego Policji mianowanych zostało 10 funkcjonariuszy, na stopień starszego aspiranta Policji 3 funkcjonariuszy, a na stopień aspiranta Policji 6 funkcjonariuszy. W korpusie podoficerów i korpusie szeregowych na stopień sierżanta sztabowego Policji mianowanych zostało 2 funkcjonariuszy, a na stopień starszego sierżanta Policji 3 funkcjonariuszy. Natomiast w korpusie szeregowych na stopień starszego posterunkowego Policji mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy.
Brązową medalem „Za Zasługi dla Policji” odznaczona została Katarzyna Rutkowska. W zacnym gronie odznaczonych znalazł się również burmistrz Lubawy Maciej Radtke, który z rąk Komendanta Powiatowego Waldemara Pankowskiego otrzymał Medal 30 lecia powstania Związku Zawodowego Policjantów za zasługi, współpracę i wyróżniającą się aktywność na rzecz NSZZ Policjantów i środowiska policyjnego.
– Ostatnie lata są przykładem dobrej, jeśli nie wzorowej współpracy samorządu
z lokalną policją. Wzorowej, bo opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu potrzeb. Wspólnie z Radą Miasta Lubawa wspieramy funkcjonowanie lubawskiego komisariatu. Samorząd Lubawy przekazał środki finansowe na Fundusz Wsparcia Policji na naprawę bram garażowych, zakup nowego radiowozu oraz dwóch rowerów wykorzystywanych do służby patrolowej. Sukcesywnie rozbudowujemy również sieć miejskiego monitoringu, z którego zapisy są często wykorzystywane w prowadzonych postępowaniach policyjnych. Wiemy, że możemy na Was liczyć, że nie bagatelizujecie naszych zgłoszeń i staracie się zawsze rozwiązać każdą sprawę. Doceniamy Was za zaangażowanie w życie społeczne, krzewienie poczucia odpowiedzialności cywilnej oraz poczucie patriotyzmu, również tego lokalnego, co było widać w zorganizowanym przez lokalną jednostkę Apelu Pamięci w ramach Narodowego Święta Niepodległości – tak w swoim przemówieniu do policjantów, a w szczególności funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Lubawie zwrócił się burmistrz Maciej Radtke.
Oprócz oficjalnej części uroczystości przygotowana została wystawa sprzętu policyjnego i pojazdów służbowych, odbyły się konkursy dla dzieci, a dorośli zakładając narkogogle lub alkogogle mogli przetestować swoje zdolności psychomotoryczne i uświadomić sobie wpływ alkoholu i narkotyków na organizm człowieka.