Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » PRZEGLĄD FILMÓW COPERNICUS 2022

PRZEGLĄD FILMÓW COPERNICUS 2022

PRZEGLĄD FILMÓW COPERNICUS 2022

Fundacja Nicolaus Copernicus zaprasza na premierę filmu „Tajemnice ekonomii Kopernika”. Odbędzie się ona w ramach Przeglądu Filmów COPERNICUS 2022 w lubawskim Kinie Pokój, 20 czerwca 2022 r. Zapraszamy na dwa pokazy premierowe, o godzinie 11.00 i 18.00. Zapraszamy także na inne filmy prezentowane podczas Przeglądu dotyczące Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Lema.
Treść premierowego filmu „Tajemnice ekonomii Kopernika” jest niezwykle aktualna, szczególnie uwzględniając obecną sytuację gospodarczą. Film prezentuje dokonania Kopernika jako ekonomisty. Astronom postulował, by pieniądz miał niezmienną wartość i był jednostką miary, podobnie jak obecnie metr czy kilogram. Jakie byłyby tego skutki, czy obecnie byłyby spekulacje na kursach walut i jej wartości? Tego na razie się nie dowiemy, bo postulaty wielkiego polskiego astronoma nie zostały zrealizowane. Gdyby w przyszłości zostały wprowadzone, nasze życie uległoby całkowitej zmianie. Zapewne na lepsze. Fabularyzowany dokument prezentuje ekonomiczne postulaty i teorie fromborskiego astronoma. To najnowszy film poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.
Na przegląd zaprasza Samorząd Miasta Lubawa, Fundacja Nicolaus Copernicus oraz TVP NAUKA. Przegląd realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje edycja 2022”, Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” oraz Miasta Lubawa.

Program
09.00 – Tajemnice de Revolutionibus
Film przedstawia tajemnicze i zawiłe kulisy publikacji dzieła Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus…”. Zrewolucjonizowało ono pogląd człowieka na wszechświat. Duży wpływ na decyzje o publikacji miały pobyty astronoma na Ziemi Lubawskiej.
10.00 – Tajemnice astronomii Kopernika
Od starożytnej Aleksandrii poprzez Bagdad, Wenecję, Rzym i Watykan, Frombork, Lubawę i Olsztyn, twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób genialny polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia?
11.00 – Tajemnice ekonomii Kopernika – pokaz premierowy
Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym matematykiem i astronomem, ale również doskonałym ekonomistą. Fabularyzowany dokument prezentuje ekonomiczne postulaty i teorie fromborskiego astronoma. To najnowszy film poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.
12.30 – Tajemnice grobu Kopernika
Sensacyjna historia odkrycia grobu Mikołaja Kopernika oraz badań szczątków Mikołaja Kopernika.
13.30 – Lem Wymyślić przyszłość
Żyjemy w świecie, który coraz bardziej przypomina fantastykę naukową. Nowe technologie nieustannie zmieniają sposób w jaki funkcjonujemy. Był jednak ktoś, kto to przewidział. Stanisław Lem na kartach swoich powieści i opowiadań snuł wizje obcych światów i dalekiej przyszłości. Dziś futurystyczne pomysły Lema stają się rzeczywistością. Od e-booków, przez sieci komputerowe aż po wirtualną rzeczywistość to przykłady technologii, które Lem opisał na długo przed ich wynalezieniem. W filmie „Lem. Wymyślić przyszłość” sprawdzamy, które pomysły autora „Solaris” doczekały się realizacji. I jaką lekcję na ich temat możemy wyciągnąć z jego twórczości.
18.00 – Tajemnice ekonomii Kopernika – pokaz premierowy
19.30 – zakończenie

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top