Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » UM Lubawa » Przetarg na remont południowych murów dawnego zamku

Przetarg na remont południowych murów dawnego zamku

Przetarg na remont południowych murów dawnego zamku

4 marca nastąpiło otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym pn. „Konserwacja murów obronnych Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie w zakresie elewacji południowej wraz z narożnikiem z klatką schodową”. Na przetarg wpłynęły 4 oferty złożone przez firmy:
1. GOREK RESTAURO Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z Warszawy na kwotę 469.711,44 zł brutto.
2. Konserwacja Zabytków „Renovatio” Sp. z o. o. z Torunia na kwotę 293.543,42 zł brutto.
3. Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane Zdzisław Wierzbowski z Lubawy na kwotę 385.400,00 zł brutto.
4. TRANSFER ART-SYSTEM Rafał Grabowski z Olsztyna na kwotę 482.160,00 zł brutto.
Zamawiający na wykonanie zadania przeznaczył kwotę: 500.000,00 zł brutto.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Miasto nadal w roku bieżącym będzie kontynuować remont obwodowych murów dawnego zamku biskupów chełmińskich. W roku ubiegłym ze środków własnych oraz pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansowane zostały prace związane z remontem ściany północnej wraz z narożną basztą oraz ściany wschodniej. Zakres zaplanowanych w tegorocznym budżecie prac przy elewacji południowej wraz z klatką schodową obejmuje naprawę pęknięć, usunięcie wtórnych pozostałości dawnych zabudowań, słabych cegieł oraz fragmentów murów, które są w złym stanie. W ramach prac wykonana zostanie nowa oblicówka z cegły, mury zostaną oczyszczone, a ubytki ściany uzupełnione. Remont przewiduje również zrekonstruowanie klatki schodowej prowadzącej na balkon. W klatce schodowej, oprócz typowych prac restauratorsko – konserwatorskich, w tym naprawy zniszczonej posadzki oraz schodów, odtworzony zostanie otwór strzelniczy. Wejście do środka zabezpieczone zostanie stylową kratą.
Zadanie polegające na odrestaurowaniu południowej elewacji zostanie również dofinansowane ze środków ministerialnych i zakończy się w III kwartale tego roku. Z uwagi na oszczędności przetargowe burmistrz miasta Maciej Radtke wystąpi do Ministra Kultury o możliwość wykorzystania pełnej dotacji i zgodę na dalsze prowadzenie prac przy zachodniej ścianie dawnego zamku.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top