Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Radni zgodnie za wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza

Radni zgodnie za wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza

Radni zgodnie za wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza

27. maja w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej w 32. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad miast i gmin odbyła się XLI sesja absolutoryjna, jedna z najważniejszych sesji w roku, której naczelnym celem było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi Lubawy – Maciejowi Radtke – absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta.

Sądowa ugoda

z niepublicznymi przedszkolami

Sesję otworzyło sprawozdanie z działalności burmistrza, którego najważniejszą częścią była informacja dotycząca ugody zawartej między Gminą Miejska Lubawą a przedszkolami niepublicznymi „Smerfolandia” oraz „Bajkolandia”. Pozwem z dnia 3 kwietnia 2019 roku powodowie:

  1. Grzegorz Kowalkowski prowadzący Niepubliczne Przedszkole Smerfolandia w Lubawie wystąpił o zasądzenie od pozwanej Gminy Miejskiej Lubawa kwoty 590 tysięcy 361 złotych 4 groszy z odsetkami ustawowymi liczonymi za poszczególne lata od 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 do dnia zapłaty oraz zasądzenie kosztów procesu wraz z kosztami zastępstwa procesowego.

  2. Ewelina Kowalkowska prowadząca Niepubliczne Przedszkole Bajkolandia w Lubawie wystąpiła o zasądzenie od pozwanej Gminy Miejskiej Lubawa kwoty 220 tysięcy 994 złotych 90 groszy z odsetkami ustawowymi liczonymi za poszczególne lata od 2015, 2016 do dnia zapłaty oraz zasądzenie kosztów procesu wraz z kosztami zastępstwa procesowego.

Łącznie wartość roszczenia głównego Grzegorza Kowalkowskiego i Eweliny Kowalkowskiej wyniosła 811 tysięcy 355 złotych 94 grosze. Pozwana Gmina w odpowiedzi na pozew wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie od powodów na rzecz pozwanej kosztów procesu.

Kwestie sporne miedzy stronami to przede wszystkim spór prawny dotyczący wliczania opłat rodziców za wyżywienie dzieci do podstawy naliczania dotacji od 1 września 2013 roku. Sąd podzielił stanowisko pozwanej – Gminy Miejskiej Lubawa, że opłaty te nie są od 2013 roku na mocy przepisów ustawowych zaliczane do ustalenia podstawy naliczenia dotacji i wskazał, że wyrok Sądu w tej kwestii będzie niekorzystny dla powodów. Sąd podzielił również stanowisko pozwanej, że roszczenie powodów o zapłatę dotacji za udział dzieci przedszkolnych w zajęciach adaptacyjnych m-cu lipcu i sierpniu 2016 roku nie znajdują podstaw prawnych.

Sąd natomiast podzielił stanowisko powoda Grzegorza Kowalkowskiego o uzupełnienie zapłaty dotacji na dzieci niepełnosprawne i z wczesnym wspomaganiem za poszczególne lata 2012-2016. W ocenie Sądu przedłożone dowody w sprawie wprawdzie potwierdzają nieprawidłowe raportowanie przez powodów comiesięcznych informacji o liczbie dzieci niepełnosprawnych i z orzeczeniem wczesnego wspomagania, jednakże decydujące w ocenie Sądu są potwierdzone fakty, że dzieci te do przedszkola uczęszczały i orzeczenia lekarskie datują się z tych lat (2012-2016). Sąd uznał zatem, że roszczenie o wypłatę części dotacji w kwocie wyliczonej przez pozwaną w ocenie Sądu jest zasadne. Wysokość tego roszczenia wynosi 112 tysięcy 734 złote 14 groszy.

Ugoda w aspekcie skutków finansowych dla pozwanej Gminy w mojej ocenie jest bardzo korzystna, mając na względzie trudny do przewidzenia wyrok Sądu, co do roszczeń powodów, możliwość składania przez strony postępowania apelacji, kasacji i co się z tym wiąże rosnących kosztów procesu, odsetek i niemożliwy do przewidzenia jeszcze długi okres trwania procesu – tak podczas sesji skomentował wynik sporu burmistrz Maciej Radtke. W przypadku przegranego sporu przez Gminę Miejską Lubawa zobowiązania finansowe wobec przedszkoli niepublicznych można szacować na około 1 milion 200 tysięcy złotych – dodał burmistrz.

Ostatecznie powódka Ewelina Kowalkowska cofnęła pozew na kwotę 220 tysięcy 994 złote i 90 groszy oraz zasądzenie na swoją rzecz odsetek i kosztów procesu. Postępowanie sądowe w tym zakresie zostało umorzone. Natomiast na żądaną przez powoda Grzegorza Kowalkowskiego kwotę 590 tysięcy 361 złotych 4 grosze wraz z odsetkami ustawowymi od 2012 roku do dnia zapłaty i kosztami procesu Gmina Miejska Lubawa zapłaci kwotę 112 tysięcy 734 złotych i 14 groszy z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia powództwa, a nie od 2012 roku. Łącznie będzie to kwota 135 tysięcy złotych.

W treści ugody przewidziano zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego wzajemne zniesienie kosztów procesu, co oznacza poniesienie wszystkich kosztów procesu przez powodów, a pozwana Gmina Miejska Lubawa z tego tytuł żadnych kosztów nie ponosi i nie poniosła. Tej treści ugoda wyczerpuje wszelkie roszczenia powodów wynikające z żądań określonych w pozwie.

Wotum zaufania dla burmistrza

Obrady nad wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza otworzyła debata nt. „Raportu o stanie Gminy Miejskiej Lubawa na 31 grudnia 2021 r.”. Jest to dokument sporządzany corocznie, obowiązkowo od 2019 roku, zawierający ogólne i statystyczne informacje o mieście, jego finansach oraz opisujący działalność kulturalną, edukacyjną, sportową i społeczną podległych gminie jednostek oraz instytucji służących mieszkańcom.

– W roku 2021 kontynuowaliśmy dotychczasową politykę naszego miasta skierowaną przede wszystkim na rozwój miejskiej infrastruktury technicznej, wsparcie przedsiębiorców oraz zwiększenie potencjału społecznego poprzez prowadzone inwestycje. Środki finansowe wydatkowane były w sposób zrównoważony we wszystkim dziedzinach w sposób racjonalny i bezpieczny z zachowaniem wskaźników finansowych, w tym zadłużenia gminy na bezpiecznym poziomie. Świadczy o tym chociażby wynik finansowy za rok ubiegły, który zamknęliśmy nadwyżką w kwocie ponad 4 milionów 700 tysięcy złotych, powiedział burmistrz.

Raport został poddany dyskusji, której zwieńczeniem było udzielenie jednogłośnie wotum zaufania burmistrzowi Lubawy Maciejowi Radtke.

Wszyscy radni „za” absolutorium

Kolejnym punktem obrad było rozpatrzenie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Miasta Lubawa za 2021 rok, informacji o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego instytucji kultury i samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za 2021 rok. Po odczytaniu uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej i pozytywnej opinii Rady Miasta Lubawa radni podjęli uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu oraz jednogłośnie udzielili burmistrzowi miasta absolutorium.

– Chyba w tej kadencji samorządu nie zdarzyło się, bym jednogłośnie otrzymał i wotum zaufania, i absolutorium. Dziękuję za wiele ciepłych słów, które popłynęły pod moim adresem, przyjmuję je również jako podziękowanie dla wszystkich moich współpracowników niezależnie czy pracują w Urzędzie Miasta, czy w instytucjach podległych samorządu. Dziękuję także radnym za dobrą współpracę w minionym roku – podsumował głosowanie Maciej Radtke.

Pozostałe uchwały

W toku dalszych obrad zmieniono uchwałę dotyczącą Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Zmiana dotyczyła dodania do dotychczasowego tekstu uchwały informacji, że harmonogram konsultacji społecznych leży w kompetencji burmistrza, a nie Rady Miasta.

Radni uchwalili również „Strategię Rozwoju Miasta Lubawa do 2030 roku”. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów strategicznych, wytyczający wizję rozwoju miasta na najbliższe lata oraz wytyczający cele do realizacji i kierunki rozwoju. Obowiązujący dotychczas dokument stał się nieaktualny ze względu na modyfikacje prawne oraz dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą, społeczną i przestrzenną miasta. Zmiany zaszły również na poziomie dokumentów strategicznych szczebla krajowego i regionalnego, stąd potrzeba powiązania celów i zadań gminy z wyznaczonymi priorytetami zawartymi w dokumentach nadrzędnych. Uaktualniona Strategia będzie pomocnym narzędziem w pozyskiwaniu środków unijnych w nowej perspektywie.

Rada wyraziła również zgodę na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Są to trzy działki będące własnością Gminy Miejskiej Lubawa. Zostaną one zbyte w drodze przetargu.

Podjęto również uchwałę dotyczącą zasad wzajemnego rozliczenia podatku VAT za okres rozliczeniowy pomiędzy samorządowym zakładem budżetowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji z Urzędem Miasta w Lubawie.

Radni zmienili również tegoroczny budżet, dostosowując jego wysokość do aktualnych przedsięwzięć i wartości.

Raport o stanie Gminy Miejskiej Lubawa na dzień 31 grudnia 2021 r. w liczbach:

– 10.184 – liczba mieszkańców, stan na dzień 31.12.2021 r.,

– 193,66 ha – powierzchnia terenów przeznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lubawa pod zabudowę mieszkaniową,

– 532.528 m³ – ilość wody sprzedanej mieszkańcom przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.,

– 53 – liczba wniosków, które uzyskały dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na łączną kwotę 161 tys. złotych,

– 11 osób otrzymało dotacje na usunięcie pokryć dachowych zawierających azbest na łączną kwotę 14 723,06 zł,

– 12 677 pacjentów jest pod opieką ZOZ – MOZ w Lubawie,

– 47 000 porad lekarskich udzielono w Miejskim Ośrodku Zdrowia w 2021 roku,

– 380 seniorów skorzystało z możliwości darmowego szczepienia przeciw grypie w ramach Gminnego programu szczepień profilaktycznych „GRYPA 60+,

– 91 nastolatków otrzymało darmowe szczepienie przeciw zakażeniu wirusem HPV w ramach Gminnego programu szczepień profilaktycznych,

– 20 etatów – liczba funkcjonariuszy policji w Komisariacie Policji w Lubawie,

– 45 – liczba czynnych strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie,

– 194 akcji ratunkowych, w których uczestniczyła OSP Lubawa w 2021 roku,

– 57 – liczba kamer sieci miejskiego monitoringu,

– 415 rodzin skorzystało z pomocy społecznej w 2021 roku,

– 107 – liczba lokali komunalnych i socjalnych Gminy Miejskiej Lubawa,

– 265 dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego w Lubawie,

– 881 – liczba uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie,

– 32 – liczba maluchów uczęszczających do Żłobka Miejskiego „Akademia Maluszka”,

– 698 – liczba woluminów zakupionych bądź otrzymanych w ubiegłym roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną,

– 1942 – liczba widzów Kina Pokój, w którym w 2021 roku wyświetlono łącznie 73 seanse,

– 237 000 złotych – łączna kwota dotacji dla klubów sportowych w 2021 roku,

– 950 – liczba konsultacji indywidualnych udzielonych przez Punkt Konsultacyjny MONAR.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top