Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Rusza kolejna edycja Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego

Rusza kolejna edycja Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego

Rusza kolejna edycja Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego

Od połowy czerwca Mieszkańcy mogą już zgłaszać swoje propozycje projektów do kolejnej edycji Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest na to czas do końca wakacji, lepiej jednak nie zwlekać i wcześniej zasięgnąć porady w Urzędzie, by projekt spełniał wymogi formalne i mógł być poddany pod głosowanie wszystkich lubawian.

Jakie warunki musi spełnić projekt?

Przede wszystkim musi zostać złożony na formularzu zgodnym ze wzorem, być zgodny z zadaniami mieszczącymi się w kompetencjach gminy i planem zagospodarowania przestrzennego miasta – mówi Sławomir Jamroży, kierownik Referatu Inwestycji, Gospodarki Mieniem Komunalnym i Geodezji Urzędu Miasta. – Ponadto jego realizacja musi być możliwa w ciągu roku budżetowego i nie może być projektem częściowym, który wymagałby kontynuacji w kolejnych latach, np. odrzucony zostanie projekt zakładający wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej zadania inwestycyjnego. Na etapie składania wniosku musi mieć poparcie co najmniej 10. lubawian.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Do tej pory ze środków budżetu obywatelskiego powstał plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną na osiedlu „nowa Gdańska”, boisko piłkarskie również z siłownią zewnętrzną na „osiedlu królewskim”, mostek z przy ul. B. Chrobrego wraz z chodnikiem i oświetleniem oraz skatepark na osiedlu „nowa Gdańska”. Przykładowe rodzaje – kontynuuje Sławomir Jamroży – mogą więc dotyczyć estetyzacji otoczenia, a więc instalacji nowych lub wymiany obiektów małej architektury, urządzenia zieleni miejskiej, parków i skwerów czy likwidacji elementów zakłócających ład przestrzenny. Mogą to być także projekty związane z szeroko pojętą rekreacją, które przewidują modernizację, budowę i doposażanie placów zabaw, terenów i obiektów sportowych oraz terenów rekreacyjnych, ale także pomysły na działania inwestycyjne i remontowe w przestrzeni publicznej, np. budowę, utwardzenie i remont nawierzchni ulic, ciągów pieszych, dróg rowerowych, parkingów samochodowych i rowerowych, placów, instalacji oświetlenia, budowę i remont publicznej infrastruktury sieciowej. Oczywiście to nie wszystko. Liczymy na wyobraźnię Mieszkańców, która odpowiadać będzie ich potrzebom.

Czy wszystkie projekty zostaną zrealizowane i kiedy?

Zrealizowane zostaną projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków. Jeżeli na listę projektów po weryfikacji formalno – prawnej zakwalifikuje się tylko jeden z nich lub kilka o łącznej wartości 200.000 złotych, wtedy wszystkiej projekty zostaną zrealizowane bez głosowania. Jeśli nie, wówczas na przełomie września i października zostanie przeprowadzone głosowanie. Odbędzie się w miejscach wskazanych przez burmistrza poprzez indywidualne zbieranie głosów na kartach do głosowania oraz elektronicznie na stronie internetowej lbo.lubawa.pl. Mieszkaniec może zagłosować tylko na jeden projekt.

Cały proces konsultacji społecznych w ramach LBO jest pomyślany w ten sposób, żeby rozstrzygnięcie w drodze głosowania zapadało tuż przed złożeniem projektu budżetu miasta przez burmistrza do Rady Miasta Lubawa i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Wtedy radni otrzymują w takim projekcie konkretne propozycje mieszkańców wraz zabezpieczonymi finansami do realizacji zadań – kończy Sławomir Jamroży, kierownik Referatu Inwestycyjnego.

Szczegóły na: lbo.lubawa.pl

Rozm. Błażej Urbański

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top