Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Sesja, która rozpoczęła zmiany

Sesja, która rozpoczęła zmiany

Sesja, która rozpoczęła zmiany

W ostatnim dniu marca odbyła się LII zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Obrady rozpoczęły się tradycyjnie sprawozdaniem z działalności burmistrza miasta Lubawa Macieja Radtke, w którym przekazał informację o decyzji odwołania obecnego kierownika Miejskiego Ośrodka Zdrowia Józefa Nowakowskiego.

„Niniejszym informuję Wysoką Radę i Mieszkańców Lubawy, że z dniem 31 marca odwołałem ze stanowiska dotychczasowego kierownika Zakładu Opieki Zdrowotnej Miejskiego Ośrodka Zdrowia. Z uwagi jednak na zapewnienie ciągłości zarządzania jednostką i ważny społeczny zakres prowadzonej działalności zdrowotnej za zgodą dotychczasowego kierownika powierzyłem mu pełnienie obowiązków szefa placówki leczniczej do czasu powołania nowego kierownika, jednak na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Rada Społeczna (przy jednej osobie nieobecnej) poparła jednogłośnie odwołanie kierownika Ośrodka Zdrowia, a na swojego przedstawiciela w Komisji Konkursowej zgłosiła również jednogłośnie Bolesława Zawadzkiego, który w Radzie Społecznej zasiada z ramienia Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.”

Burmistrz poinformował również, że samorząd otrzymał środki na utworzenie Klubu Senior+ w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej. Placówka zapewni 16 miejsc dla seniorów, umożliwiając im aktywny udział w życiu społecznym poprzez korzystanie z szerokiej oferty obejmującej m.in. aktywność ruchowo – rekreacyjną, edukacyjną, kulturalną oraz rękodzielniczą. W ramach projektu oprócz organizacji zajęć planowany jest również zakup wyposażenia. Wartość projektu szacowna jest na 125 tysięcy złotych, dofinansowanie wyniesie 87 tysięcy złotych, pozostała kwota do realizacji zadania będzie pochodzić z budżetu miasta.

Sprawozdania

Marcowa sesja tradycyjnie miała charakter sprawozdawczy. Jako pierwsze przyjęte zostało sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Opieki nad zabytkami Miasta Lubawa za lata 2021 – 2022. W dokumencie jest uwzględniona m.in. wysokość dotacji przekazanych z budżetu miasta Lubawa podmiotom sprawującym opiekę nad zabytkami. W 2022 roku takie dotacje otrzymało dwóch beneficjentów: Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Anny w wysokości 40 tysięcy złotych oraz Niepubliczny Zakład Opieki Długoterminowej pw. „Szpital Św. Jerzego” w wysokości 20 tysięcy złotych.

Wysokiej Radzie została przedstawiona również informacja z realizacji zadań z zakresu Gminnego Programu Wspierania Rodziny. Jest to sprawozdanie, które opracowuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy udziale Urzędu Miasta, placówek oświatowych oraz kulturalnych w zakresie działań na rzecz rodziny. W ubiegłym roku pod opieką MOPS było 495 rodzin, które tworzyło 906 osób. Pomoc placówki polegała na udzielaniu świadczeń pieniężnych i/lub pracy socjalnej. Zasiłek okresowy został przyznany 163 rodzinom, z zasiłku celowego korzystało 199 rodzin. MOPS w 2022 roku zapewnił prawie 12 tysięcy posiłków w placówkach oświatowych uczniom z rodzin objętych pomocą. Pieczą zastępczą było objętych 26 dzieci z terenu miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z Miejskiego Punktu Pomocy Rodzinie, który jest zlokalizowany w LCAS. W roku ubiegłym z usług Punktu skorzystały 394 osoby. Miejski Zespół Interdyscyplinarny w celu zapewnienia bezpieczeństwa w rodzinach w 2022 roku uruchomił 22 procedury Niebieskiej Karty.

Żłobek Miejski „Akademia Maluszka” swoją działalność rozpoczął nie tak dawno, bo w 2016 roku. Zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodni do 3 lat w godzinach od 6.45 do 16.00. Te kilka lat działalności placówki zbudowało zaufanie u rodziców, którzy chętnie oddają swoje pociechy pod opiekę „żłobkowych cioć”. Obecnie „Akademia” zgodnie z warunkami lokalowymi sprawuje opiekę nad 32 dziećmi (2 grupy po 16 osób).

Przedszkole Miejskie to kolejna placówka, która obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Od września 2022 roku funkcjonuje tam 13 oddziałów, w których wychowaniem przedszkolnym objętych jest 305 dzieci pod opieką 25 nauczycielek.

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w obecnym roku szkolnym liczy 890 uczniów, w tym 27 obcokrajowców. Nauka odbywa się w 43 klasach. Kadra pedagogiczna liczy 75 osób. W roku 2022 w egzaminie ósmoklasisty język polski uczniowie zdali średnio na 60 %, matematykę 57 %, natomiast język angielski 65 %. Były to wyniki powyżej średniej z powiatu iławskiego oraz naszego województwa.

Uchwały Rady

W toku obrad radni przyjęli dwie uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego, obie dotyczące strefy płatnego parkowania. Przejęto również zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące opieki nad cmentarzami wojennymi na terenie Lubawy.

Rada opowiedziała się również za kontynuacją członkostwa w Lokalnej Grupie Działania Ziemia Lubawska. Celem LGD Ziemia Lubawska jest działalność na rzecz wspierania i upowszechniania zrównoważonego rozwoju, społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, budowaniu partnerstwa i dialogu oraz podejmowaniu działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich. LGD, działając na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, uwzględnia ochronę oraz promocję środowiska przyrodniczego i wartości historyczno – kulturowych, a także rozwój turystyki oraz popularyzację i rozwój produkcji wyrobów regionalnych. LGD jest również operatorem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki przynależności miasta do stowarzyszenia z funduszy na rozwój oraz powstanie działalności mogli i korzystali lubawscy przedsiębiorcy, a samorząd zrealizował fragment ścieżki pieszo rowerowej w Lipach wraz ze znajdującym się tam placem zabaw.

Rada Miasta uznała za bezzasadną skargę na działalność burmistrza mieszkanki Lubawy dotyczącą nieprzyznania lokalu z gminnego zasobu mieszkaniowego. Skarga była rozpatrywana przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji na podstawie analizy wyjaśnień przedstawiciela Społecznej Komisji Mieszkaniowej oraz kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Komisja konkursowa

W nawiązaniu do informacji burmistrza Lubawy o odwołaniu dotychczasowego kierownika Miejskiego Ośrodka Zdrowia, Rada Miasta uchwaliła skład komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na to stanowisko. W skład komisji konkursowej oprócz wymienionego przedstawiciela Rady Społecznej Bolesława Zawadzkiego, w drodze wyboru weszli radni: Jan Sarnowski, Jerzy Brodowski, Dariusz Kawka oraz Grzegorz Rolka. Zasady obsady stanowiska kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej reguluje ustawa o działalności leczniczej oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z przepisami, w komisji musi pracować co najmniej jeden lekarz. Burmistrz Lubawy zgłosił wniosek formalny, podając kandydaturę dwojga lekarzy do pracy w komisji: doktor Jolanty Szulc, radnej wojewódzkiej, prowadzącej niepubliczny ośrodek zdrowia w Nowym Mieście Lubawskim oraz doktora Pawła Zielezińskiego prowadzącego praktykę lekarską w Ośrodku Zdrowia w Grodzicznie. Wniosek spotkał się z akceptacją wszystkich radnych, a przewodniczącym komisji konkursowej został wybrany wiceprzewodniczący Rady Miasta  Jerzy Brodowski.

Zmiany w budżecie

W budżecie miasta wprowadzono kilka zmian. Zabezpieczono kwotę 350 tysięcy złotych na wkład własny do zakupu średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie. Przypomnijmy, na ten cel samorząd pozyskał dofinansowanie w łącznej wysokości 600 tysięcy złotych: 125 tysięcy złotych z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz 475 tysięcy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zabezpieczono również środki w wysokości 40 tysięcy złotych na realizację opisanego na wstępie programu Klub Senior+, co stanowi szacowany wkład własny.

W budżecie miasta znaleziono finansowanie zakupu nowego wyposażenia do modernizowanego gruntownie budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Rzepnikowskiego w kwocie 220 tysięcy złotych.

Magistrat planuje również remont dachu w miejskim budynku przy ulicy Poznańskiej, w którym aktualnie zlokalizowana jest poradnia chirurgiczna prowadzona przez Szpital Powiatowy w Iławie. Na ten cel skalkulowano wydatki w wysokości 50 tysięcy złotych.

W maju samorząd planuje przeprowadzić akcję z zakresu profilaktyki nowotworowej u kobiet oraz mężczyzn. W ramach zadania oprócz spotkania edukacyjnego zaplanowany jest przyjazd gabinetu mobilnego, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania: cytologię u kobiet oraz badanie PSA z krwi w kierunku raka prostaty dla mężczyzn. Koszt tej akcji w budżecie miasta został oszacowany na 17 tysięcy złotych.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top