Sesja Rady Miasta
W dniu 29 kwietnia br. w sali konferencyjnego Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się XXVII zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Sesję przeprowadzono w trybie hybrydowym.
Przed sesją odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady, na którym omawiany były sprawy będące później przedmiotem jej obrad. Na początku sesji radni przyjęli sprawozdania z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych dla Miasta Lubawa za 2020 rok, Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lubawa za rok 2020 oraz dokument pod nazwą: Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2020 dla Gminy Miejskiej Lubawa. Ponadto przyjęli sprawozdania z działalności w roku ubiegłym Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Rada podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, rachunku wyniku wraz z rocznym raportem ekonomiczno – finansowym za 2020 rok Zakładu Opieki Zdrowotnej – Miejskiego Ośrodka Zdrowia oraz przyjęła uchwałę w sprawie zmian w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przedmiotem obrad Rady były też sprawy związane z ustaleniem szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, w schroniskach dla osób bezdomnych, w schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, w mieszkaniach chronionych. Ta uchwała była niezbędna dla prawidłowej realizacji spraw pozostających w kompetencjach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Radni zmienili także uchwałę w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Lubawa. Przyjęli także uchwałę w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały dotyczącej ustalenia wysokości opłat za pobyt dzieci w Żłobku Miejskim Akademia Maluszka oraz warunków zwolnienia od ponoszenia opłat.
Na wniosek burmistrza powróciła także uchwała związana z konsultacjami społecznymi Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Konsultacje, czyli składanie przez Mieszkańców propozycji zadań do realizacji, wrócą już w tym roku. Wzrośnie również kwota, jaką będzie można przeznaczyć na realizację zadania ze 150 tysięcy do 200 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że w ramach Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego powstał m.in. skatepark zlokalizowany na osiedlu „nowa Gdańska”.
Odrębnym pakietem uchwał podejmowanym przez radnych były tzw. uchwały pomocowe dla przedsiębiorców w związku z trwającą pandemią. Pierwsza z nich w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 dotyczy średnich (powyżej 49 pracowników) oraz dużych dużych firm (powyżej 249 pracowników) i umożliwia zapłacenie podatku należnego za miesiąc kwiecień, maj i czerwiec do końca 30 września bieżącego roku.
Druga uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 umożliwia całkowite zwolnienie z podatku z podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec wybranej grupie przedsiębiorców, u których przeważająca działalność gospodarcza polega na:
– prowadzeniu hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania,
– prowadzeniu restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych,
– prowadzeniu obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.
Na mocy przepisów tej uchwały o zwolnienie z płatności podatku za miesiąc kwiecień mogą ubiegać się również salony fryzjerskie oraz kosmetyczne.
Dodatkowo Rada zdecydowała, by przyjąć uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Dotyczy tych przedsiębiorców, którzy zdeklarują podjęcie inwestycji, w wyniku której powstaną nowe miejsca pracy. Przedsiębiorcy muszą złożyć stosowne dokumenty jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji i mają na to czas do końca roku. Wówczas zwolnienie od nowo wybudowanych budynków, budowli lub ich części będzie obowiązywało przez 5 lat. Zwolnieniu nie podlegają budynki i budowle przeznaczone i wykorzystywane przez przedsiębiorców na działalność handlową oraz budynki i budowle przeznaczone pod wynajem.
Ostatnie uchwały dotyczyły zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Miasta Lubawa na lata 2021 – 2039 oraz zmian w tegorocznym budżecie miasta. Do najważniejszych z nich należało urealnienie budżetu inwestycji na realizację zadania „Budowa ulicy Borek” w związku z otrzymanym dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 50 % kosztów kwalifikowanych, co stanowi około 1,5 miliona złotych, wprowadzenie nowego zadania do budżetu dotyczącego wykonania dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Warszawskiej i Kupnera położonego za pomnikiem Chrystusa Króla oraz przeznaczenia środków na budowę podestów w parku linowym w miejsce pozostałych po drzewach pni.