Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Sesja Rady Miasta Lubawa

Sesja Rady Miasta Lubawa

Sesja Rady Miasta Lubawa

27 marca odbyła się XIV zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Ze względu na stan epidemii obrady zostały maksymalnie skrócone, odbyły się bez udziału publiczności. Burmistrz przedstawił sprawozdanie z działalności między sesjami oraz informację o wdrożonych działaniach w związku z epidemią koronawirusa wywołującego chorobę Covid -19.

Radni przyjęli sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2019. Z pomocy społecznej w 2019 roku korzystało 416 rodzin, łącznie 780 osób. Najczęstsze powody przyznawania pomocy to ubóstwo oraz bezradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Rada zapoznała się również z informacją z realizacji zadań z zakresu Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Lubawa na lata 2018 – 2020 za rok 2019. Miejski Zespół Interdyscyplinarny objął swoimi działaniami 27 rodzin. W 2019 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracowało 2 asystentów, którzy współpracowali z 23 rodzinami. W ramach programu prowadzone są działania przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, miejskie placówki oświatowe, Miejski Zespół Interdyscyplinarny oraz Punkt Pomocy Rodzinie, który oferuje doradztwo prawne, poradnictwo psychologiczne oraz prowadzi grupy terapeutyczne.

Rada Miasta Lubawa wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miejską Lubawa a Gmina Ostróda dotyczącego powierzenia przez Lubawę zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na świadczeniu usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy i wykonywania obowiązków nadzoru nad wykonywaniem tych usług. Opieka w rodzinnych domach pomocy jest całodobowa i dotyczy osób, które jej potrzebują z powodu wieku lub niepełnosprawności.

Rada podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji w latach 2020 – 2021 projektu pod nazwą: „Kompleksowe usługi aktywizacyjno – integracyjne na rzecz rodzin” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu, którego realizatorem będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest podniesienie aktywności społecznej 40 osób (21 kobiet i 19 mężczyzn – 11 dorosłych i 29 dzieci) zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest projekt powiązany z powstającym obecnie Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej.

Radni uchwalili Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejskiej Lubawa na 2020 rok. Jest to dokument uchwalany corocznie, który określa działania zapobiegające bezdomności zwierząt na terenie Lubawy oraz narzędzia opieki nad nimi.

Rada Miasta uchwaliła także nowy Statut Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Poza swoją podstawową działalnością kulturalną jednostka będzie realizować działania w zakresie usług społecznych oraz turystyki. W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury będzie również funkcjonowało Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej.

Rada zdecydowała również o nowych zapisach w Statucie Miasta Lubawa. Dopuszczono zdalne posiedzenia Rady i głosowania w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, klęski żywiołowej, zagrożenia epidemicznego oraz epidemii. Umożliwi to obradowanie i procedowanie uchwał za pomocą urządzeń do komunikacji elektronicznej.

W związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa swoją działalność zawiesił zgodnie z poleceniem wojewody Żłobek Miejski w Lubawie „Akademia Maluszka”. W celu zminimalizowania kosztów dla rodziców dzieci uczęszczających do placówki Rada Miasta podjęła uchwałę o udzieleniu zniżki na poziomie 50% opłaty podstawowej. Ulga obowiązuje do czasu wznowienia działalności Żłobka.

Radni wyznaczyli do uczestnictwa w zgromadzeniach Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyna” zastępcę burmistrza – Stanisława Kieruzela, który będzie reprezentował Gminę w przypadku, gdy burmistrz Lubawy nie będzie mógł w nich uczestniczyć.

Rada wprowadziła możliwość płatności mobilnych w Strefie Płatnego Parkowania. Usługa pozwala uiszczać opłatę za postój pojazdu w SPP za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Rada Miasta Lubawa wyraziła zgodę na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lubawie przy ulicy Składowej oraz podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie planu deficytu budżetu Miasta Lubawa w 2020 roku.

Radni wystosowali również apel, by mający powstać brakujący odcinek drogi ekspresowej S5 z kierunku Ostródy do autostrady A1 w okolicach Grudziądza przebiegał przez Gminę Lubawa i Gminę Nowe Miasto Lubawskie. Przebieg drogi w tej formie z pewnością wzmocniłby pozycję gospodarczą Lubawy i ziemi lubawskiej.

Radni zmienili również tegoroczny budżet, uruchamiając środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe w związku z wydatkami na walką z epidemią koronawirusa, rozdysponowali również wolne środki z rozliczenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły, przeznaczając je m.in. na budowę skateparku, ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż rzeki Sandela przy ulicy Poznańskiej (opracowanie projektu), ciągu pieszego pomiędzy ulicą Sadową i Bolesława Chrobrego oraz ulicy Stanisława Wolskiego, jeśli projekt uzyska dofinansowanie ze środków rządowych.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top