Soundela jak zawsze na wysokim poziomie
Lipiec w Lubawie zakończył się muzycznie za sprawą Warsztatów Muzycznych Soundela, które w tym roku miały swoją 6. edycję. Organizator, jakim jest Lubawska Grupa Muzyków, od początku dba o wysoki poziom oraz wspaniałą kadrę, co ma swoje przełożenie na ilość uczestników Warsztatów, których w tym roku było 130.
Zainteresowanie tym wydarzeniem sukcesywnie rośnie. Nawet, gdy w czasie pandemii warsztaty były organizowane w formie zdalnej, nie brakowało uczestników. Może tak wielka popularność jest efektem nietuzinkowego „klimatu” tego wydarzenia, którego hasłem przewodnim jest „wspierać, a nie oceniać”. Życzliwa atmosfera powoduje, że w warsztatach uczestniczy cały wachlarz osobowości, a rozpiętość wiekowa uczestników sięga od 10 do ponad 60 lat. Są to już na pewno topowe warsztaty muzyczne, ponieważ udział w nich biorą zawodowi muzycy oraz pasjonaci z całej Polski, a nawet z zagranicy! Ranga wydarzenia i prestiż co roku wzrasta, przez co, jak zaznaczają organizatorzy, potencjalnych wykładowców nie trzeba już „tak bardzo” namawiać do prowadzenia zajęć. Wartością dodaną „warsztatów” jest wyrabianie kontaktów i znajomości w środowisku muzycznym, co sprzyja powstawaniu nowych zespołów i nawiązywaniu ciekawych współpracy.
Nowa formuła
Pomimo sukcesu poprzednich edycji organizatorzy nieustannie rozwijają i udoskonalają kształt wydarzenia. W poprzednim roku utworzono klasę harmonijki ustnej, natomiast w tym zorganizowano kilkugodzinny Soundela Festival, na którym swoje utwory prezentowało 5 zespołów wyłonionych z ogólnopolskiego konkursu, na który spłynęło (uwaga!) 60 zgłoszeń.
Organizatorzy zadbali o atrakcyjne nagrody pieniężne dla laureatów, z których główna wyniosła 5.000 złotych i trafiła do zespołu Black Radio. Tradycyjnie odbyły się również warsztatowe wieczory koncertowe Jam Session, które w tym roku miały miejsce w Zajeździe Wichrowe Wzgórze oraz Restauracji Nad Sandelą. Forma wspólnego muzykowania corocznie cieszy się zarówno zainteresowaniem wśród uczestników, jak i publiczności, w tym roku muzycy opuścili scenę dopiero około 2.00 w nocy.
„Grono pedagogiczne”
W ramach warsztatów odbywają się zajęcia w grupach oraz wspólne. Lubawska Grupa Muzyków do udziału w warsztatach przekonała wspaniałych wykładowców. W ich gronie znalazła się m.in. Kinga Głyk, utytułowana artystka, basistka i kompozytorka, występująca głównie za granicą, Marta „Marika” Kosakowska współprowadząca grupę wokalu, pochodzący z Lubawy perkusista – Łukasz „Samba” Dmochewicz, perkusista Tomek Torres, Michał Grott – wykładowca w klasie gitary basowej, Piotr Nazaruk – współprowadzący klasę wokalu oraz instruktor warsztatów chóralnych, Bartek Łęczycki prowadzący grupę harmonijki ustnej, Wojtek Olszak – produkcja muzyczna oraz instrumenty klawiszowe oraz Maciej Mąka – klasa gitary. Tradycyjnie rolę zawiadowcy muzycznego oraz wykładowcy klasy gitary pełnił Jacek Królik. Gościem specjalnym tegorocznych warsztatów był Tomasz Organek. Największym zainteresowaniem cieszyła się grupa wokalna, która w tym roku liczyła 40 uczestników.
Skomplikowana organizacja
Ledwie „opadnie kurz” po skończonych warsztatach, a organizatorzy, podsumowując minioną edycję, myślą już o następnej. Priorytetową rzeczą jest zbudowanie montażu finansowego. Jednym z głównych sponsorów jest Gmina Miejska Lubawa, która w ramach otwartego konkursu ofert na ten cel przeznaczyła w tym roku 50 tysięcy złotych. Wsparcie techniczne oraz organizacyjne świadczył Miejski Ośrodek Kultury oraz Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej, natomiast Ośrodek Sportu i Rekreacji udzielił zakwaterowania uczestnikom, wynajmując pokoje oraz udostępniając plac dla kamperów oraz pod rozbicie namiotów. Nad przebiegiem wydarzenia czuwała grupa 35 wolontariuszy, w których skład wchodziły całe rodziny, a najmłodszy liczył zaledwie 2 lata. Promocja zarówno warsztatów, jak i konkursu muzycznego odbywa się za pomocą Facebooka oraz czasopism branży muzycznej. Koszt trzydniowych warsztatów dla uczestnika wynosił zaledwie 350 złotych.
Zdjęcia organizatora. Autor: Studio Fotografy