Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Inne » Spotkanie z Rimantasem Salną w MBP

Spotkanie z Rimantasem Salną w MBP

Spotkanie z Rimantasem Salną w MBP

27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubawie odbyło się spotkanie autorskie, na którym gościliśmy Rimantasa Šalne, kierownika Muzeum Adama Mickiewicza przy Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego oraz Wojciecha Piotrowicza poetę, prozaika, tłumacza, publicystę, dziennikarza. Wojciech Piotrowicz pisze po polsku, Rimantas Šalna po litewsku. Piotrowicz jest tłumaczem wierszy Šalny na język polski. Obaj szczególnie upodobali sobie literaturę romantyczną i to właśnie do tej epoki nawiązują we własnej twórczości. Piszą utwory liryczne. Opracowali też antologię oraz napisali wspólnie książki opowiadające o ich ukochanym poecie – Adamie Mickiewiczu.
Spotkanie było promocją książki Rimantasa Šalny – Po różnych stronach barykady. To najnowsza praca tego znanego na Litwie badacza oraz popularyzatora życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dotyczy mniej znanego szerszemu kręgowi czytelników okresu działalności twórczej i społecznej Mickiewicza, obejmującego czasy „swarów emigracyjnych”, tworzenia legionów polskich w Turcji i kończąc na ostatnich dniach życia poety.
Przed spotkaniem z pisarzami młodzież lubawskiego gimnazjum pod kierunkiem polonistek p. Anety Nowakowskiej i p. Ewy Przepiórskiej, przygotowała krótkie wprowadzenie na temat książek i czytelnictwa pt. Opowieść o bibliotece i książce.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał w prezencie książkę ich autorstwa pt. Adam Mickiewicz w Wilnie wraz z dedykacją i autografami pisarzy.

Tekst: Izabela Dziąba-MBP w Lubawie

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top