Trwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny!
2. czerwca koncertem czterech chórów na dziedzińcu dawnego zamku Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej zainaugurowany został IX Letni Festiwal Muzyczny, który z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Niezawodnie spotkania festiwalowe prowadzi niestrudzony Andrzej Lewicki, a dyrektorem muzycznych wydarzeń jest kompozytor Tomasz Glanc.
Podczas pierwszego koncertu wystąpiły chóry: Cantamus z Nowego Miasta Lubawskiego, Młodzieżowy Chór Our Voice z Działdowa, Camerata z Iławy oraz Appasjonata z Lubawy.
Chór Cantamus powstał jesienią 2008 roku z inicjatywy dyrygentki Iwony Mrozińskiej. W 2015 roku koncertował we francuskim w mieście Arnage, korzystając z zaproszenia chóru „Mille Accords”. W roku 2021 Cantamus wziął udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Morągu, gdzie zdobył I miejsce w swojej kategorii i Kryształową Kulę, a rok później zajął II miejsce. Na scenie zaprezentował utwory: Zbigniewa Wodeckiego, Buck Rama, Andre Randa, Leonarda Cohena oraz Agnieszki Osieckiej i Katarzyny Gaertner.
Założycielką i dyrygentką Chóru Our Voice jest Danuta Czeczot, a tworzą go młodzi ludzie. Chór istnieje od 11 lat i działa przy Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie. Tworzą go licealiści i uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej. Młodzi ludzie, oprócz występów na przeglądach i festiwalach, mieli również okazję zaprezentować swoje koncerty w Programie I i II Polskiego Radia, w Radiu Olsztyn czy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wydali 3 płyty. W swoim programie przedstawili utwory: Stand by me, Fever, Where is Music? oraz Wodymidaj.
Camerata rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Jest zespołem amatorskim, który wykonuje muzykę chóralną kompozytorów różnych epok i stylów. Śpiewała dla publiczności w wielu krajach europejskich. W krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych zespół zdobył ponad 30 najwyższych nagród. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 15 płyt CD i DVD oraz nagrania radiowe dla Radia WDR w Kolonii. Dla lubawskiej publiczności zaśpiewali: Ach, jak przyjemnie, Ach, śpij kochanie, Zacznij od Bacha, Dwa serduszka, Suitę warmijńską oraz Kokoszkę jarzembato.
Appasjonaty nie trzeba bliżej przedstawiać. Chór powstał w listopadzie 2000 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jego założycielem oraz dyrygentem jest Marek Józefowicz, a śpiewacy brali udział w licznych konkursach chóralnych o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Podczas koncertu zgromadzeni mogli usłyszeć w ich wykonaniu polską muzykę rozrywkową z lat 80-tych: Iść w stronę słońca, Hi FI, Cykady oraz Nie płacz Ewka.
Porywające głosy opery i musicalu
Zdecydowanie odmienny charakter miał koncert 9. czerwca, który odbył się w kościele farnym. Wystąpili podczas niego: Lucyna Białas – sopran, Bartłomiej Szczeszek – tenor, Marek Szymański – tenor, a na organach i fortepianie towarzyszył im Marcin Dęga.
Lucyna Białas od 2010 roku współpracuje z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki. Usłyszeć ją można było w operach Purcela, Mozarta, Ravela oraz dziełach współczesnych kompozytorów. Występuje także w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jako solistka koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Obdarzona niezwykle szlachetnym głosem o przepięknej barwie dysponuje nienaganną techniką wykonawczą, muzykalnością i znawstwem muzycznych stylów.
Bartłomiej Szczeszek to absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 2002 roku jest solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występuje na licznych koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą, wykonując utwory sakralne. Współpracował z takimi dyrygentami, jak m. in.: José Maria Florencio, Tadeusz Kozłowski, Eugeniusz Kus, Wojciech Michniewski, Grzegorz Nowak, Mieczysław Nowakowski, Tadeusz Strugała, Stefan Stuligrosz oraz Amos Talmon.
Marek Szymański to absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej. Udział w Turnieju Tenorów Polskich w 1996 r. był jego pierwszym występem na scenie operowej, natomiast jego debiutem prawdziwie operowym była realizacja partii Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Z czasem swój repertuar rozszerzył o kolejne role, a były to m. in.: Don José w Carmen Bizeta, Jontek w Halce Moniuszki, Florestan w Fideliu Beethovena, Manrico w Trubadurze Verdiego, Stefan w Strasznym dworze Moniuszki i wiele innych. Współpracuje również z Operą Narodową w Warszawie oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.
Marcin Dęga ukończył studia pianistyczne na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zdobywca wielu wyróżnień dla pianisty akompaniatora. W 2016 roku wydane zostały jego utwory na saksofon, fortepian i orkiestrę smyczkową. Zrealizował liczne edukacyjne projekty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Aktywnie działa w poznańskich projektach muzycznych: Diapazon, Prawdziwi Pasjonaci Pięciolinii i Tenorzy Trzej.
Podczas koncertu można było usłyszeć utwory m. in. następujących kompozytorów: C. Francka, W. A. Mozarta, G. Bizeta, J. Straussa, K. Zellera czy J. Offenbacha i G. Verdiego.
Dialog muzyki i słowa
16. czerwca na dziedzińcu dawnego zamku Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej wystąpili aktorzy: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, którzy przedstawili wiersze W. Szymborskiej, H. Poświatowskiej, J. Jurandota, J. Tuwima oraz samego Jacka Bursztynowicza. Obok nich na scenie wystąpili także: Nazar Tatsyshyn – tenor (Ukraina), Dumitru Harea – instrumenty dęte (Mołdawia) oraz Andrij Melnyk – akordeon (Ukraina), a na scenie można było usłyszeć utwory: Myrosława Skoryka, Giulio Cacciniego, Dumitru Harea, Hora Pe Loca (trad. taniec rumuński), Platona Majboroda, Grigorasa Dinicu, Jamesa Lasta oraz wiązankę melodii z Huculszczyzny i Ukrainy.
Andrij Melnyk to urodzony na Ukrainie absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską, Iwano – Frankowską, Teatrem A. Fredry oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.
Dumitru Harea urodził się w Mołdawii, ukończył Liceum Muzyczne w Tiraspolu oraz studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie.
Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz popularnych utworów muzyki klasycznej, ma w swym repertuarze również przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Gościnnie występuje ze słynnym zespołem „Czerwone gitary” oraz z zespołem “Terno”. Współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w wielu europejskich krajach. Artysta aktywnie promuje instrument – fletnię Pana. W swym dorobku na tym instrumencie ma ponad 1 500 koncertów.
Nazar Tatsyshyn urodził się na Ukrainie i jest absolwentem Państwowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Solista Filharmonii Narodowej i Opery Narodowej we Lwowie. Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach wokalnych na Ukrainie i za granicą. Współpracuje z wieloma zagranicznymi reżyserami i dyrygentami.
Andrzej Lewicki, mok