V DZIEŃ SKUPIENIA BYŁ W LUBAWIE
Przy współpracy duszpasterza parlamentarzystów i samorządowców ks. prałata Marka Rumińskiego z Samorządem Miasta Lubawa 11. września w naszym mieście zorganizowany został V Dzień Skupienia, który w symboliczny sposób miał zakończyć Rok Kopernikowski w Diecezji Toruńskiej.
Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem gości w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej. Najważniejszym punktem spotkania była Msza Św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.
– Przeciwności, napięcia i hejt, które pojawią się w życiu publicznym, nie powinny zniechęcać ludzi wierzących do odpowiedzialnego, czyli zgodnego z sumieniem uczestnictwa w życiu publicznym (…) Wszystkim tu zebranym życzę pokoju serca, cierpliwości i wytrwałości. Życzę również mądrości i odwagi, by podejmować naprawdę ważne dla człowieka tematy – zwrócił się do zebranych biskup podczas homilii.
Po Mszy Świętej swoje prelekcje wygłosili zaproszeni historycy. Prof. dr hab. Andrzej Radzimiński opowiadał o Lubawie na przestrzeni wieków. Swój wykład rozpoczął od zacytowania słów Jakuba Fankidejskiego, księdza i regionalisty żyjącego w XIX wieku: „Lubawa należy do rzędu tych miejscowości wybitnych, które historyją swoją najbardziej mogą zająć naszą ciekawość”. Profesor Radzimiński w dość krótkiej i treściwej prelekcji przeprowadził gości przez bogatą historię naszego miasta, zaczynając od czasów dawnych, a kończąc na współczesności.
Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, który swoją prelekcję częściowo poświęcił pobytowi Mikołaja Kopernika w Lubawie, w kontekście kulisów wydania De Revolutionibus.
– Krótko po 20 maja 1539 pojawił się niespodziewanie w dworku Jerzy Joachim Retyk, profesor Uniwersytetu w Wittenberdze, który zaoferował chęć zapoznania się z nauką Kopernika i pomoc w wydaniu dzieła jego życia. Retyk Studiował dzieło Kopernika przez kilka tygodni, ale najważniejsze decyzje związane z dalszymi losami książki zapadły pobytu Astronoma i Retyka na zamku w Lubawie od końca czerwca do połowy września 1539 roku. To właśnie dzięki perswazjom i namowom biskupa chełmińskiego Tiedemanna Giesego Kopernik ostatecznie zgodził się udostępnić rękopis Retykowi i powierzyć mu zadanie wydania drukiem – tak profesor Mikulski opowiadał o roli Lubawy w przełomowym odkryciu Wielkiego Astronoma.
To był już piąty Dzień Skupienia w Diecezji Toruńskiej. Kolejny w przyszłym roku zgodnie z zapowiedziami odbędzie się w Toruniu, a do udziału w nim parlamentarzystów oraz samorządowców zapraszał na końcu spotkania prezydent tego miasta Michał Zaleski. W spotkaniu uczestniczyła dość pokaźna delegacja z Lubawy składająca się poza współorganizatorem, burmistrzem Lubawy Maciejem Radtke, zastępcę Sławomira Jamrożego oraz radnych Rady Miasta Lubawa. Podczas spotkania obecny był również poseł na Sejm RP Robert Gontarz.