Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » W Ośrodku przybywa pacjentów!

W Ośrodku przybywa pacjentów!

W Ośrodku przybywa pacjentów!

Tylko w ciągu ostatniego pół roku Miejski Ośrodek Zdrowia zyskał ponad 700 nowych pacjentów, którzy przepisują się z innych placówek lub wracają po latach przekonani zmianami zachodzącymi w lubawskiej placówce. Można powiedzieć, że lepsza opieka, to i pacjentów przybywa!

Wzrost liczby pacjentów nie dziwi, jeżeli przyjrzymy się funkcjonowaniu placówki. Większa liczba lekarzy, realizacja programów profilaktycznych, również w wygodnej formie „białych sobót” oraz rozwój opieki specjalistycznej zachęcają do powierzenia swojego zdrowia kadrze Miejskiego Ośrodka Zdrowia.

Koordynowana opieka specjalistyczna

Wprowadzanie opieki koordynowanej w lubawskim Ośrodku, bo jest to proces, w którym nasza placówka cały czas nawiązuje współpracę z lekarzami specjalistami, poszerza znacznie zakres badań, jakie można wykonać w placówce lub za jej pośrednictwem. W katalogu badań  znajduje się próba wysiłkowa EKG, Holter EKG, echo serca, spirometria, biopsja tarczycy, USG Dopler naczyń kończyn dolnych oraz tętnic szyjnych, laboratoryjne specjalistyczne badania z krwi diagnozujące choroby tarczycy i nerek.

Te, które mogą być wykonywane na sprzęcie będącym w posiadaniu MOZ-u, będzie można wykonać „na miejscu”; na część z nich placówka będzie kierować do ościennych ośrodków, lecz nawet w tym przypadku pacjent powinien być spokojny, ponieważ cały proces rejestracyjny poprowadzi za niego koordynator zatrudniony w Ośrodku Zdrowia, a chory dostanie konkretny termin i miejsce w którym ma się stawić na przeprowadzenie badania. Co więcej, wspomniany koordynator opieki, będzie także łącznikiem między pacjentem i lekarzem również w kwestii przekazywania wyników. To wszystko w ramach opieki koordynowanej, która rozwija się w miejskiej placówce.

Obecnie trwa szkolenia personelu medycznego. Pacjenci będą mogli skorzystać ze specjalistycznej opieki w ramach ścieżek w dziedzinie endokrynologii, diabetologii, kardiologii i pulmonologii. Proces leczenia będzie koordynować lekarz rodzinny, który nie tylko będzie dysponować możliwością skierowania na wykonanie badań specjalistycznych, ale także doradzić lub skierować pacjenta na indywidualną konsultację do lekarza specjalisty, który dla ułatwienia będzie przyjmował w budynku lubawskiego Ośrodka. Każdy pacjent leczony w ramach opieki koordynowanej będzie mógł zostać również pokierowany na konsultacje do dietetyka klinicznego zatrudnionego od marca w Miejskim Ośrodku Zdrowia i uzyskać porady edukacyjne pielęgniarki, które wskaże, jak radzić sobie z chorobą. Z opieki koordynowanej będą mogli skorzystać pacjenci ze schorzeniami, które NFZ kwalifikuje do tego sposobu leczenia.

Poradnie specjalistyczne? Realny scenariusz!

– Opieka koordynowana to super sprawa dla pacjentów, ale też wyzwanie dla całego personelu Ośrodka i za to wszystkim zaangażowanym dziękuję. Pracuję intensywnie nad uruchomieniem w naszym Ośrodku poradni specjalistycznych. Jestem po rozmowach z dyrekcją olsztyńskiego Oddziału NFZ, które napawają mnie pozytywnie do działania. Miejski Ośrodek Zdrowia jest dużą placówką, pod opieką której jest obecnie ponad 13 tysięcy pacjentów i śmiało możemy zabiegać o otwarcie poradni specjalistycznych, natomiast ogromną trudnością jest znalezienie specjalistów. Ci, którzy prowadzą prywatne praktyki lekarskie, często nie są zainteresowani pracą w placówce publicznej w ramach kontraktu z NFZ. Na szczęście jestem już po wstępnych rozmowach z niektórymi z nich, którzy wyrażają chęć pracy w Lubawie. To pozwala zabiegać mi o utworzenie poradni laryngologicznej, psychiatrycznej, geriatrycznej, urologicznej, logopedycznej oraz ginekologicznej. Pewnie ta ostatnia będzie dla wielu zaskoczeniem, ponieważ w budynku funkcjonuje już gabinet ginekologiczny. To prawda, ale lekarz świadczący tam praktykę wynajmuje tylko od Ośrodka pomieszczenia i pomimo, że świadczy usługi w ramach NFZ, nie działa pod opieką lub w ramach lubawskiego MOZ-u – mówi kierownik Ośrodka Iwona Gawińska.

– Nam zależy na tym, by opieka ginekologiczna kobiet była skoordynowana z rozszerzoną od marca opieką położniczą. Jesteśmy w trakcie podpisania umowy z NFZ na profilaktykę raka szyjki macicy i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia będziemy mogli rozpocząć pobierać cytologię. W wygospodarowanym i odnowionym gabinecie położna udziela indywidualnych oraz grupowych porad położniczych, w tym laktacyjnych, tych dotyczących opieki nad noworodkiem oraz samobadania piersi. Zachęcam każdą kobietę, która boryka się z problemem ginekologicznym, nawet tym wstydliwym, by skorzystała z porady położnej, bo czasami w prosty sposób można skończyć z gnębiącą dolegliwością. We wrześniu tego roku lubawski Ośrodek będzie miał już 25 lat działalności. Poradnie specjalistyczne będą  pięknym prezentem dla pacjentów na kolejne ćwierćwiecze jego istnienia – tak o planach informuje kierownik Iwona Gawińska.

Profilaktyka nam nie umyka!

– W Ośrodku realizujemy są dwa programy profilaktyczne oparte na wykonaniu badań laboratoryjnych. Cieszą się one dużym powodzeniem. Z profilaktyki 40+ skorzystało do tej pory 600 osób, natomiast z zakresu Chorób Układu Krążenia przebadało się 312 pacjentów. W ostatnią białą sobotę wykonywane były także także badania słuchu u dorosłych oraz dzieci. Przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy badaliśmy poziom glukozy we krwi, a z okazji Dnia Kobiet Ośrodek wspólnie z Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej zorganizował spotkanie dla pań z instruktarzem samobadania piersi oraz warsztatem prawidłowego doboru biustonosza prowadzonym przez wykwalifikowaną brafiterkę. Działamy, nie zwalniamy – zapewnia kierowniczka.

Na lutowej sesji Rada Miasta na wniosek burmistrza przeznaczyła 100 tysięcy złotych na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budynku po byłej kotłowni Ośrodka Zdrowia. Wykonanie projektu pozwoli aplikować w niedalekiej przyszłości o środki finansowe na remont tej części obiektu i zaadaptowanie go na potrzeby lubawskiej przychodni.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top