XVI sesja Rady Miasta Lubawa
23 marca odbyła się XVI zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. W toku obrad przyjęto informację z realizacji zadań z zakresu Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Lubawa, sprawozdanie z działalności Przedszkola Miejskiego w Lubawie, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika oraz Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie.
Radni podjęli również uchwałę w sprawie przejęcie zadań z zakresu administracji rządowej dotyczącą utrzymania miejsc pamięci – utrzymania grobów i cmentarzy wojennych.
W budżecie znalazło się wiele zmian wiązanych z realizacją nowych inwestycji. Rada na wniosek burmistrza zabezpieczyła środki na przekazanie dotacji dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego na dokończenie remontu ulicy Kupnera (na odcinku od Villi Concordia do ulicy Polnej).
W wyniku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę skrzyżowania ulic Grunwaldzka – Asta – Kopernika w Lubawie zmniejszono plan wydatków na ten cel o kwotę 80 tysięcy złotych. Wyłonionym wykonawcą zadania jest firma SKANSKA S.A z Warszawy. W ramach inwestycji tradycyjne skrzyżowanie zastąpi rondo, przebudowane zostaną istniejące ciągi piesze oraz wjazdy na skrzyżowanie z ulic: Asta, Kopernika, św. Barbary i Grunwaldzkiej. Dotychczasowe rozwiązanie komunikacyjne było mało komfortowe dla kierowców. Rondo usprawni ruch oraz poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Zadanie ma być zrealizowane w drugiej połowie maja.
W budżecie miasta zostały zapisane środki finansowe na nową inwestycję – modernizację ulicy Leśnej na osiedlu „glinki”. Zadanie będzie polegało na modernizacji jezdni, budowie przyłączy kanalizacji deszczowej wychodzących z ulicy, ciągu pieszego oraz przebudowie wyjazdów z posesji mieszkańców. W kwietniu rozstrzygnięty zostanie przetarg na wybór wykonawcy tej inwestycji. Modernizacja tej ulicy ma zostać zakończona do końca lipca.
Kolejną zaplanowaną inwestycją drogową jest przedłużenie ciągu pieszego w ulicy Grunwaldzkiej. Inwestycja dotyczy budowy chodnika z kostki betonowej oraz oświetlenia na odcinku od rozwidlenia ulicy Grunwaldzkiej do kompleksu handlowego oraz Zajazdu Wichrowe Wzgórze.
W budżecie miasta zapisane zostały także środki na realizację II etapu modernizacji budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. W ramach prac wykonane zostanie docieplenie obiektu wraz z elewacją, instalacja szybu oraz windy. Inwestycja zostanie zakończona do końca lipca tego roku.
W połowie maja powinna zostać ukończona również budowa parku linowego w Łazienkach Lubawskich. W Parku będzie można korzystać z czterech tras zjazdowych: treningowej, zjazdowej, dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Całkowity koszt tej inwestycji to niespełna 200 tysięcy złotych.