XXIX zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa
28 marca odbyła się XXIX zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Miała ona charakter sprawozdawczy. W toku obrad po pozytywnych opiniach komisji radni przyjęli sprawozdania z działalności Żłobka Miejskiego, Przedszkola Miejskiego, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminny Program Wspierania Rodziny w Gminie Miejskiej Lubawa na lata 2015 – 2017.
Podczas uchwalono zmiany w Statucie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz regulamin targowisk miejskich w Lubawie. Ta druga uchwała określa sposób i zasady prowadzenia handlu na targowiskach miejskich w Lubawie, których zarządcą jest Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa „Rolnik”. W Lubawie istnieją dwa targowiska miejskie. Pierwsze zlokalizowane jest przy ulicy Towarowej 5 (czynne w każdy poniedziałek i pierwszą środę miesiąca od godz. 6.00 do godz. 16.00) oraz przy ulicy Kopernika (czynne w dni robocze od godz. 6.00 do 16.00). Radni wyrazili również zgodę na udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Iławskiemu w wysokości 2.000 złotych na realizację zadań wspierających organizacje pozarządowe. Zmieniono również uchwałę określającą tryb udzielania i rozliczenia dotacji udzielanych oświatowym placówkom niepublicznym. Zmiana dotyczyła możliwości otrzymania 100% subwencji ogólnej na ucznia przez szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych realizujące obowiązek szkolny oraz uregulowała dotację dla niepublicznych szkół i przedszkoli przeznaczoną na dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Określono również kryteria rekrutacyjne do Przedszkola Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. W przypadku rekrutacji przedszkolnej kryteria dotyczą II etapu, ponieważ pierwszy określają kryteria ustawowe. Pod uwagę będą brane takie dane, jak zatrudnienie rodziców, dochód na osobę w rodzinie, rodzeństwo kandydata w przedszkolu, liczba zadeklarowanych godzin powyżej podstawy programowej, rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz miasta Lubawa, uczęszczanie dziecka do żłobka miejskiego. Szkoła Podstawowa ma w obowiązku przyjąć wszystkie dzieci z terenu Lubawy. Kryteria dodatkowe dotyczą kandydatów spoza terenu miasta. Punktowane są takie wskaźniki, jak: uczęszczanie kandydata do przedszkola funkcjonującego na terenie miasta Lubawa, rodzeństwo uczące się w szkole, krewni pomagający rodzicom w opiece nad dzieckiem zamieszkujący Lubawę lub blisko szkoły zlokalizowane miejsce pracy rodzica.
Radni podjęli uchwałę o przejęciu zadań z zakresu administracji rządowej – utrzymaniu cmentarza Armii Radzieckiej, które jest w kompetencjach wojewody. Na ten cel miasto otrzymało 1000 złotych.
Ponadto samorząd Lubawy wesprze kwotą 24. tys. złotych Powiat Iławski w wykonaniu dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej – ulicy Przemysłowej.
Radni wyrazili również zgodę na powiększenie Gminnego Zasobu Nieruchomości poprzez zakupienie działki przeznaczonej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod drogę, która w przyszłości będzie stanowiła połączenie ul. Lipowej i Kupnera.