Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Z dumą i wdzięcznością

Z dumą i wdzięcznością

Z dumą i wdzięcznością

105 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę w Lubawie była celebrowana z należytymi honorami oraz czcią pamięci bohaterów. Choć wydarzenie było wielowymiarowe i obejmowało patriotyczne aktywności większości placówek, to główne obchody odbyły się w przededniu 11. listopada.

Szkoła! Do Hymnu!

Celebrowanie rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany wspólnie przez uczniów lubawskiego Kopernika, przedstawicieli władz samorządowych – burmistrza, jego zastępcę oraz radnych, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych miasta i wszystkich mieszkańców, którzy w towarzystwie 25 – cio metrowej flagi Polski niesionej ulicami miasta przez uczniów klas 7 zechcieli na chwilę zatrzymać się na Rynku Lubawy i uczcić najbardziej patriotyczne wydarzenie w naszej Ojczyźnie.

W podziękowaniu za Niepodległość

Uroczysta Msza Święta w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Anny odbyła się w towarzystwie pocztów sztandarowych oraz szpaleru funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Lubawie. Przewodniczył i słowo wygłosił ks. proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz. Oprawa muzyczna uroczystości była przygotowana przez Chór Appasjonata oraz członków Miejskiej Orkiestry Dętej. We Mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, miejskich jednostek organizacyjnych oraz wszyscy chętni Mieszkańcy, którzy za odzyskanie Niepodległości Polski po 123 latach zaborów oraz fakt, że możemy się z niej cieszyć każdego dnia chcieli podziękować Bogu. Wyrazem tej wdzięczności były również bało – czerwone kwiaty, które pod figurą Matki Bożej Lipskiej złożyli burmistrz Lubawy Maciej Radtke oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Sarnowski.

Chwała bohaterom!

Na apel, który był zaplanowany na dziedzińcu zamkowym wszyscy udali się w uroczystym orszaku prowadzonym przez poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam w otulonej już ciemnością ciszy rozjaśnionej pochodniami trzymanymi przez harcerzy oraz towarzystwie służb mundurowych wspólnie i dumnie odśpiewano „Jeszcze Polska nie zginęła” a biało-czerwona flaga została podniesiona na maszt. „Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa” – to fragment wiersza Ludwika Wiszniewskiego pt. „Jedenasty Listopada”, który recytowała Martyna Sławińska w dalszej części uroczystości. Kluczowym momentem wydarzenia było odczytanie niepodległościowego apelu pamięci przez komendanta lubawskiego Komisariatu Policji Romana Gancarza: „Bohaterowie walk o Niepodległość Rzeczpospolitej! Kombatanci i weterani wojenni, Mieszkańcy Lubawy, żołnierze Wojska Polskiego, Rodacy! Stajemy dziś do uroczystego apelu, aby uczcić wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj, my – spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków. W 105 rocznicę odzyskania Niepodległości przywołujemy pamięć uczestników powstań narodowych, twórców II Rzeczypospolitej i jej obrońców. Wspominamy również żołnierzy z pól bitewnych wszystkich frontów II wojny światowej. Wzywam wszystkich rodaków, którzy spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, składając na jej ołtarzu największy dar – swoje życie, a ich mogiły rozsiane po całej Polsce i świecie. Stańcie do Apelu” – tak rozpoczął komisarz Gancarz. Dla uczenia wszystkich poległych na długiej drodze do Niepodległości funkcjonariusze policji w Lubawie oddali salwę honorową.

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top