Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Z liczbami się nie dyskutuje!

Z liczbami się nie dyskutuje!

Z liczbami się nie dyskutuje!

Lubawa w ogólnopolskiej klasyfikacji finansowej gmin miejskich zajęła 63. pozycję, ale wynik, jaki uzyskała, sytuuje ją na 2. miejscu w swojej kategorii w województwie warmińsko – mazurskim oraz czyni liderem wśród samorządów tworzących powiat iławski.

Na początku czerwca ogłoszone zostały wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce opracowanego na podstawie danych pozyskanych z Regionalnej Izby Obrachunkowej za 2022 rok. Ranking został przygotowany przez ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i jest narzędziem obrazującym kondycję finansową samorządów lokalnych w ubiegłym roku. A łatwo nie było.

– Inwazja Rosji na Ukrainę, pandemia Covid-19, reformy podatkowe, inflacja i skokowy wzrost kosztów nośników energii to najważniejsze wydarzenia,, które wpłynęły na otoczenie polskich samorządów w ostatnich latach. Pomimo takich wyzwań to właśnie samorządy wykazały się elastycznością, przedsiębiorczością, kreatywnością i umiejętnością adaptacji w trakcie realizacji zadań na rzecz obywateli, gminy, powiatu, województwa i kraju – tak we wstępie nakreśla Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Analiza sytuacji ekonomicznej samorządów została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie siedmiu wskaźników:

– udział dochodów własnych w dochodach ogółem,

– relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem,

– udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,

– obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,

–  udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń,

– relacja zobowiązań do dochodów ogółem,

– udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego obejmował wszystkie gminy miejskie, miejsko – wiejskie, wiejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty funkcjonujące w Polsce na dzień 1 stycznia 2022 roku i odbywał się bez wiedzy i udziału samorządów.

– Udział w różnorakich rankingach, na udział w których nie mamy wpływu, bo dane pochodzą albo z danych wszystkich Regionalnych Izb Obrachunkowych, albo z baz pozostających w dyspozycji Głównego Urzędu Statystycznego, jest dla nas istotny. To ważny punkt odniesienia, w którym możemy porównać się do gmin mających zbliżone możliwości rozwoju, czyli tych z powiatu iławskiego lub z naszego województwa. Jest to także swoisty wyznacznik naszej aktualnej kondycji finansowej i wskazówka, co powinniśmy poprawić w funkcjonowaniu naszego samorządu – mówi burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top