Zostań Młodzieżowym Radnym
W nowym roku szkolnym zostanie powołana Młodzieżowa Rada Miasta Lubawa V kadencji. Już dziś zachęcamy młodych aktywistów do podjęcia decyzji o kandydowaniu do tej instytucji.
Młodzież ma głos
Młodzieżowa Rada Miasta Lubawa funkcjonuje w Lubawie od 2013 roku. W tym czasie jej członkowie podjęli wiele ciekawych inicjatyw, m.in. wspierających cele charytatywne. Należy zaznaczyć, że to młodzieżowi radni decydują o tym, jak będzie wyglądać funkcjonowanie tej instytucji. Pole do działania jest olbrzymie, ponieważ reprezentują zdanie młodych ludzi w lubawskim samorządzie. Poprzez swoje działania mogą kreować wzorce postępowań, łamać stereotypy, walczyć z wykluczeniem społecznym. Mogą zawsze liczyć na wsparcie swoich opiekunów z ramienia Rady Miasta (od 2014 roku funkcję tę pełni radna Iwona Pruchniewska), szkoły oraz Urzędu Miasta. W swoich działaniach współpracują z radnymi Rady Miasta Lubawa, burmistrzem i pracownikami Urzędu, szkołami, jednostkami organizacyjnymi miasta oraz młodzieżowymi radami innych miast. Młodzieżowa Rada Miasta może na przykład podjąć się działania w kierunku integracji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych lub promocją nauki w szkołach branżowych (kiedyś zawodowych).
Jak zostać młodzieżowym radnym?
W październiku odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta, w których uczniowie lubawskich szkół wybiorą 15 jej członków. Będą one przeprowadzone zgodnie ze statutem w szkołach funkcjonujących na terenie Lubawy – Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika (8 radnych) oraz Zespole Szkół (7 radnych). Kandydaci muszą być mieszkańcami Lubawy. Z „Kopernika” mogą o funkcję ubiegać się uczniowie uczęszczający do klas 6 i wyższych, natomiast z Zespołu Szkół wszyscy uczniowie, również z klas branżowych. Potencjalny kandydat musi pod swoją kandydaturą zdobyć 20 głosów poparcia uczniów ze swojej szkoły. Miesiąc poprzedzający wybory, czyli wrzesień, jest czasem, w którym kandydaci przeprowadzają kampanię wyborczą, na wzór choćby samorządowej. Mogą wykonać plakaty i ulotki, przedstawić program wyborczy oraz w rozmowach bezpośrednich zachęcić do oddania głosu na swoją osobę kolegów i koleżanki.
Młodzieżowa Rada to nie zabawa
Pomimo, że kampania wyborcza do MRM może przypominać „zabawę w wybory”, to jest poważną i szanowaną instytucją. Jej istnienie jest powołane uchwałą Rady Miasta, posiada swój statut, opracowuje swój plan pracy i obraduje na zwoływanych sesjach. Wielu dorosłych samorządowców, polityków rozpoczynało swoją „przygodę” właśnie w MRM. Praca w Młodzieżowej Radzie Miasta uczy pokory, pracy w grupie oraz dużej wrażliwości na drugiego człowieka. Jest doświadczeniem, które może mieć wpływ na postrzeganie świata oraz „dorosłe” życie. Młodzieżowego radnego cechuje odpowiedzialność, kreatywność i sumienność oraz duża doza empatii. Młodzieżowi radni, współpracując z różnymi instytucjami, otwierają się na drugiego człowieka i zrozumienie jego potrzeb.