Zwyczajna sesja Rady Miasta
30 czerwca br. w sali konferencyjnej Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się XXIX zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. W sesji wzięło udział 11 radnych. Na początku sesji radni przyjęli Raport z monitoringu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Lubawa na lata 2016 – 2021. Ocena działań w tym zakresie koordynowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dotyczyła roku 2020.
Rada zmieniła uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Lubawa, dostosowując zapisy Statutu do obowiązujących przepisów. Radni przyjęli Program opieki nad zabytkami Gminy Miejskiej Lubawa na lata 2021 – 2024. Przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nakładają na gminy obowiązek sporządzenia takich programów na okres czterech lat. Poprzedni program obowiązywał do ubiegłego roku.
Rada po raz kolejny w tym roku podjęła także uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji oraz kontynuacji Gminnego programu szczepień profilaktycznych przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Kolejne uchwały były niezbędne, ponieważ dotychczasowe szczepionki czterowalentne podawane pacjentom w schemacie trzydawkowym nie są już oferowane przez producentów. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki dziewięciowalentne, które będą podawane w schemacie dwudawkowym. Zmiany w Programie zostały uzgodnione z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która opiniuje programy zdrowotne.
Rada przyjęła również uchwałę w sprawie przejęcia zadań z zakresu administracji rządowej, polegających na utrzymaniu grobów i cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie miasta, a konkretnie cmentarza wojennego przy ulicy Grunwaldzkiej. Na ten cel Miasto otrzymuje w formie dotacji celowej od Wojewody Warmińsko – Mazurskiego kwotę 1 tysiąca złotych.
Radni podjęli także uchwałę w sprawie wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego oraz ustalili Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta Lubawa na lata 2021 – 2039, zmieniając także tegoroczny budżet, uaktualniając jego wartości do rzeczywistych potrzeb oraz wykonania.
Radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia Strategii Rozwoju Miasta Lubawa do 2030 roku. To niewątpliwie najważniejsza uchwała, która w perspektywie najbliższych lat zdecyduje o kierunkach rozwoju Lubawy. W roku ubiegłym weszły w życie przepisy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest uporządkowanie krajowego systemu dokumentów strategicznych w zakresie polityki rozwoju i zapewnienie jego spójności, jak również zwiększenie efektywności programowania i realizacji strategii, polityk i programów. Zmiany prowadzą do konsolidacji systemu zarządzania rozwojem Polski i etapowego wprowadzania systemu zintegrowanych strategii: krajowej, wojewódzkiej i lokalnej.
Ustawa po raz pierwszy w ustawodawstwie krajowym wprowadziła podstawę prawną wprost dla strategii rozwoju gminy. Określiła również nowe uregulowania, co do procedury jej opracowania i zakresu merytorycznego. Dzięki temu Miasto może przygotowywać strategię, która będzie pełnoprawnym dokumentem stanowiącym element nowego zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem kraju, a jednocześnie efektywnym instrumentem pozyskiwania środków zewnętrznych.
Obecnie funkcjonujący dokument strategiczny określający długofalowy rozwój Lubawy stał się nieaktualny, nie tylko ze względu na wspomniane zmiany prawne, ale przede wszystkim ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą, społeczną i przestrzenną miasta. Nowe są problemy, potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Zmiany zaszły również na poziomie dokumentów strategicznych szczebla krajowego i regionalnego, skąd potrzeba powiązania celów i zadań gminy z wyznaczonymi priorytetami zawartymi w dokumentach nadrzędnych. Pomoże to m.in. w realizacji szansy, jaką dla naszego miasta jest możliwość uzyskania wsparcia z funduszy zewnętrznych oraz skorzystania z nowych instrumentów polityki regionalnej, w szczególności w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Strategia, w odróżnieniu od dotychczasowego dokumentu strategicznego określającego długofalowy rozwój gminy, będzie wiązać planowanie społeczno – gospodarcze z przestrzennym, wspierając zrównoważony rozwój Lubawy. Dokument określi ramy finansowe dla jego realizacji oraz potencjalne źródła finansowania i ma być gotowy do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.