Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Zwyczajna sesja Rady Miasta

Zwyczajna sesja Rady Miasta

Zwyczajna sesja Rady Miasta

29. kwietnia br. w sali konferencyjnej im. biskupa Andrzeja Ignacego Baiera Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się XL zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. W sesji wzięło udział trzynastu radnych.

Sprawozdania i zmiana LBO

Po stwierdzeniu prawomocności, przyjęciu protokołu z ostatniej sesji oraz przedstawieniu sprawozdania z działalności Burmistrza Miasta Lubawa przyjęto następujące sprawozdania:

– z realizacji „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Lubawa za rok 2021”,

– z realizacji „Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lubawa za rok 2021”,

– z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury za rok 2021 po przedstawieniu opinii Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta,

– z działalności Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubawie za rok 2021 po przedstawieniu opinii Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta,

– z realizacji programu współpracy miasta Lubawa z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2021.

Następnie radni przeszli do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, rachunku wyniku wraz z rocznym raportem ekonomiczno – finansowym za 2021 rok Zakładu Opieki Zdrowotnej – Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Lubawie. Roczne sprawozdanie finansowe oraz rachunek wyniku zamknął się zyskiem w wysokości 229 791,80 zł.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie oraz uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie przeprowadzenia z mieszkańcami Gminy Miejskiej Lubawa konsultacji społecznych dotyczących Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Zmiana dotyczy harmonogramu konsultacji społecznych dotyczących LBO, który przedstawia się następująco:

– od 15 czerwca do 15 sierpnia roku poprzedzającego – składanie propozycji zadań do LBO na następny rok;

– od 16 sierpnia do 20 września roku poprzedzającego – weryfikacja propozycji zadań pod względem formalno – prawnym, możliwości ich realizacji oraz wykonalności technicznej;

– od 21 września do 14 października roku poprzedzającego – głosowanie nad złożonymi propozycjami do realizacji zgłoszonych zadań na następny rok;

– od 15 października do 25 października roku poprzedzającego – ustalenie wyników konsultacji społecznych w sprawie LBO;

– do 20 listopada roku poprzedzającego – podanie do publicznej wiadomości listy zadań realizowanych w ramach LBO w kolejnym roku budżetowym.

Dotacje na zabytki

Rada podjęła również uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków dla Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego”.

Parafia Rzymsko – Katolicka otrzymała dotację w wysokości 40 tysięcy złotych, która zgodnie z zawartą umową zostanie przeznaczona na prowadzenie prac konserwatorskich polegających na impregnacji ogniochronnej i grzybobójczej, deskowaniu dachu, ołacaniu połaci dachowych łatami, pokryciu dachu dachówką ceramiczną w budynku Wikariatki (dom Pod Murami 30) oraz na prowadzenie prac konserwatorskich polegających na konserwacji fundamentów w obrębie elewacji północnej oraz konserwacji fragmentu elewacji północnej kościoła farnego.

Szpital św. Jerzego” otrzymał dotację celową w wysokości 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na prowadzenie prac konserwatorskich polegających na remoncie zabytkowego muru ogrodzeniowego w zabudowaniach zespołu szpitala.

Pozostałe uchwały

Radni ponownie podjęli uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części na terenie miasta Lubawa związanych z ich udostępnianiem uchodźcom wojennym. Niniejszy projekt uchwały zakłada zwolnienie od podatku od nieruchomości budynki mieszkalne lub ich części położone na terenie Miasta Lubawa związane z ich udostępnianiem na cele mieszkalne uchodźcom wojennym. Ze zwolnienia mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy przyjmą do swojego domu lub mieszkania na pobyt czasowy ludność uchodźczą z terenu objętego konfliktem zbrojnym.

Dodatkowo Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego przy ul. Piaskowej 29. Nieruchomość określona w uchwale stanowi własność Gminy Miejskiej Lubawa. Zgodnie z zasadami gospodarowania nieruchomościami przy sprzedaży nieruchomości gminy o wartości powyżej 100.000,00 zł wymagana jest każdorazowo zgoda Rady Miasta Lubawa. Z wnioskiem o nabycie lokalu wystąpił jego najemca.

Na koniec sesji Rada upoważniła burmistrza miasta do dokonywania zmian w uchwale budżetowej oraz wieloletniej prognozie finansowej w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz dostosowała tegoroczny budżet do aktualnych wartości.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top