Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

Zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

Zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa

26. stycznia br. w sali konferencyjnej Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła się XXXVII sesja Rady Miasta. Na sesji obecnych było 14 radnych. Na początku sesji burmistrz Maciej Radtke wraz z przewodniczącym Rady oraz wiceprzewodniczącymi Iwoną Pruchniewską oraz Jerzym Brodowskim wręczyli podziękowania dla organizatorów akcji Szlachetna Paczka, których na sesji reprezentowała lider akcji Violetta Lewandowska oraz Agnieszka Dombrowska. Ponadto akcję organizowali: Dorota Polanowska, Dawid Rogoziński, Dorota Osicka, Iwona Kościńska, Patrycja Lewandowska, Radosław Rybicki, Karolina Kowalkowska, Mateusz Żuchowski i Katarzyna Kirzanowska.

Więcej handlu na targowisku

Rada przyjęła sprawozdania z wykonania zadań przez Radę i jej Komisje wynikające z planów pracy za rok 2021. Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz wprowadzenia Regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty. Uchwała to pokłosie wejścia w życie w styczniu tego roku przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, która zobowiązała rady gmin do wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu właśnie w te dni przez określoną grupę osób. Jako miejsce do prowadzenia handlu wyznaczyła istniejące targowisko przy ul. Łąkowej, ponieważ jest ono czynne i funkcjonuje w każdy poniedziałek oraz każdą pierwszą środę miesiąca od godz. 6.00 do 14.00. Wyznaczone ustawą dni (piątek, sobota) na prowadzenie handlu przez rolników i ich domowników nie kolidują z obecnym funkcjonowaniem targowiska. Ponadto Rada Miasta wzięła pod uwagę dogodną komunikację oraz bliską lokalizację z centrum miasta.

Radni zmienili także podjętą dwa miesiące wcześniej uchwałę w sprawie przyjęcia programu współpracy Miasta Lubawa na 2022 rok z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stosując się do uwag wydziału nadzoru prawnego wojewody warmińsko – mazurskiego.

Ujednolicenie nazw ulic

Z uwagi na wynikłe rozbieżności w brzmieniu nazw ulic, jakie występują m. in. pomiędzy systemem ewidencji ludności (meldunki, dowody osobiste), krajowym rejestrem urzędowego podziału terytorialnego kraju, jak również rejestrem PESEL, Rada podjęła uchwałę w sprawie sprostowania i ujednolicenia pisowni nazw ulic na terenie miasta Lubawa. Rozbieżność nazw ulic dotyczyła następujących ulic: Al. Wojska Polskiego, która otrzymała brzmienie Aleja Wojska Polskiego, Mjr. Sucharskiego – otrzymała brzmienie: Majora Sucharskiego, Św. Barbary – otrzymała brzmienie Świętej Barbary oraz ulicy Kupnera, która od tej pory będzie nazywała się: Kupnera.

W związku z tym, że w mieście istnieje pewna liczba nazw ulic, które noszą nazwy używane od wielu lat, ale co do których nie odnaleziono dokumentów źródłowych potwierdzających oficjalne ich nadanie oraz istnieją trudności w dotarciu do źródeł archiwalnych, uchwała porządkuje sprawę nazewnictwa tych ulic, opierając je na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Uchwała ma charakter korygujący, nie zmienia stanu faktycznego w zakresie adresów zamieszkania (zameldowania) i nie powoduje konieczności wymiany dokumentów. Podjęcie uchwały nie wiąże się ze skutkami społecznymi, gospodarczymi czy finansowymi, bo uchwała potwierdza tylko istniejący stan rzeczy, ujednolicając pisownię nazw ulic.

Nowa inwestycja

Radni zmienili również Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta Lubawa na lata 2022 – 2039 oraz tegoroczny budżet, dostosowując jego zapisy do aktualnej sytuacji. Konsekwencją tego było podjęcie ostatniej uchwały na tej sesji w sprawie udzielenia pomocy finansowej Samorządowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego z przeznaczeniem na realizację zadania rozbudowy drogi wojewódzkiej Nr 537 w miejscowości Lubawa.

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym – gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Jednocześnie na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, m. in. na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Podstawą udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej jest umowa. Podjęcie uchwały pozwoli na przekazanie pomocy finansowej Samorządowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego w formie dotacji w wysokości 200 tysięcy złotych. Wartość całego zadania szacowana jest na kwotę około 1 miliona 800 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu zostanie zrealizowana inwestycja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicy Kupnera w obrębie budynku Kina „Pokój” poprzez poszerzenie jezdni i przebudowę przyległego chodnika. W celu zrealizowania zadania koniecznym będzie przejęcie gruntów oraz rozebranie przyległego budynku mieszkalnego.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top