Ostatnia sesja Rady Miasta
26. kwietnia br. w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej odbyła się LXIX sesja Rady Miasta. Była to ostatnia sesja VIII kadencji samorządu, na której burmistrz miasta otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok.
Sesja rozpoczęła się od oceny zasobów pomocy społecznej Gminy Miejskiej Lubawa za 2023 rok. Rada przyjęła również sprawozdanie z realizacji programu współpracy miasta Lubawa z organizacjami pozarządowymi i organizacjami działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Następnie rozpoczęła się dyskusja nad przedstawionym przez burmistrza Lubawy Raportem o stanie Gminy Miejskiej Lubawa na dzień 31. grudnia 2023 roku.
Wotum zaufania i absolutorium
W roku sprawozdawczym Gmina Miejska Lubawa realizowała szereg programów rządowych i samorządowych oraz projektów inwestycyjnych, na które pozyskała prawie 17 milionów zł dofinansowania. Były to m. in. zadania: poprawa estetyki Rynku Starego Miasta, modernizacja przestrzeni publicznej w obszarze rewitalizowanym, budowa ulicy Siostry Antoniny Schneider oraz II etapu ulicy Władysława Asta, przebudowa drogi dojazdowej do osiedla mieszkaniowego przy ulicy Kopernika, remont ulicy Biblii Gutenberga, przebudowa przejścia dla pieszych w ul. Rzepnikowskiego i ul. Gdańskiej, Z kulturą w plener, modernizacja Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, zakup zestawu narzędzi hydraulicznych dla Ochotniczej Straży Pożarnej, Strzelnica w powiecie 2023, zakup i dostawa klatki treningowej do rzutu dyskiem na Stadionie Łazienkowskim.
Obecnie Lubawa jest miastem silnie rozwiniętym gospodarczo i społecznie. Świadczą o tym wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich oraz wyróżnienia w konkursach, m. in.:
– 63. miejsce w kategorii gmin miejskich w klasyfikacji ogólnopolskiej i 2. w województwie warmińsko – mazurskim w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego sporządzonym przez ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w oparciu o dane pozyskane z Regionalnej Izby Obrachunkowej za 2022 rok;
– 1. miejsce w województwie oraz 30. miejsce w Polsce w kategorii gmin miejskich w Rankingu „Gmina Dobra do Życia” Serwisu Samorządowego PAP przygotowanego we współpracy z Polską Akademią Nauk w oparciu o 63 wskaźniki, tworzące wspólnie tzw. Wskaźnik Jakości Życia;
– 2. miejsce w kategorii gmin miejskich i 4. miejsce w kategorii ogólnej w Rankingu Gmin Województwa Warmińsko – Mazurskiego organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przy współpracy z Urzędem Statystycznym w Olsztynie pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko – Mazurskiego i merytorycznym Banku Gospodarstwa Krajowego Regionu Warmińsko Mazurskiego oraz Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich;
– 4. miejsce w województwie warmińsko – mazurskim i 185. miejsce na 631. rankingowanych miasteczek w klasyfikacji ogólnej rankingu „Sukces kadencji 2018 – 2023” podsumowującym mijającą 5-letnią kadencję samorządu terytorialnego zorganizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota.
Rada zatwierdziła sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta oraz jednogłośnie udzieliła burmistrzowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok ubiegły.
Pozostałe uchwały
Na ostatniej sesji radni zatwierdzili również roczne sprawozdanie finansowe, rachunek wyniku wraz z rocznym Raportem ekonomicznego – finansowym za rok 2023 Zakładu Opieki Zdrowotnej – Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Lubawie.
Rada wyraziła zgodę na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Nad Jesionką oraz udzieliła dotacji celowej z budżetu miasta dla Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. NMP i św. Anny w wysokości 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na remont fundamentów północno – wschodniego fragmentu prezbiterium kościoła farnego.
Radni postanowili również o wzniesieniu pomnika Mikołaja Kopernika, Jerzego Joachima Retyka i Tiedemanna Giesego upamiętniającego ich spotkanie na zamku biskupów chełmińskich w Lubawie w 1539 roku, podczas którego zapadła decyzja o publikacji jego dzieła „De revolutionibus”. Pomnik ma zostać wzniesiony nieopodal Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Rada zmieniła również tegoroczny budżet, a zmiany miały charakter porządkowy dostosowujący plan finansowy do aktualnych potrzeb. Po wyczerpaniu porządku obrad nadszedł czas podziękowań i pożegnań lubawskich radnych w związku z tym, że była to ostatnia sesja w takim składzie osobowym.
red