Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Cześć i chwała bohaterom!

Cześć i chwała bohaterom!

Cześć i chwała bohaterom!

Na miłość Boga i Ojczyzny zaklinam wszystkich Polaków, aby podjąwszy te wieczne sztandary Miłości, Prawdy i Wiary, podali sobie bratnie dłonie”. Tak, cytując słowa generała Józefa Hallera, swoje kazanie zakończył ks. Paweł Śliwiński podczas mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w lubawskiej farze.

Dzień 11. listopada obchodzony był uroczyście z należytą pamięcią o poświęceniu wszystkich osób, które przyczyniły się do tego, by po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapę Europy.

Przed oficjalnymi uroczystościami burmistrz Lubawy Maciej Radtke wraz z przewodniczącym Rady Miasta Janem Sarnowskim, wiceprzewodniczącym Jerzym Brodowskim oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty Anną Tańską złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach lubawskich patriotów i „ojców” niepodległości naszego Miasta: Stanisława Wolskiego, Teofila Rzepnikowskiego, ks. Leona Kasyny, Władysława Lamparskiego oraz Franciszka Patera.

Msza Święta w intencji Ojczyzny odbyła się w Kościele pw. Św. Anny. Szczególnego charakteru nadała jej obecność pocztów sztandarowych oraz oprawa muzyczna lubawskiego chóru Appasjonata Po liturgii eucharystycznej burmistrz oraz przewodniczący Rady złożyli kwiaty pod figurą Matki Bożej Lipskiej. Kolejnym elementem uroczystości był przemarsz na dziedziniec Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej, gdzie odbył się apel pamięci z udziałem służb mundurowych: funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Lubawie, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz harcerzy.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, Mazurka Dąbrowskiego, w trakcie którego poczet flagowy wystawiony przez 4 Warmińsko – Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej wciągnął flagę Polski na maszt. Uroczystość, której pomysłodawcą był komendant Roman Gancarz, przybliżyła historię polskiej drogi do niepodległości oraz oddała cześć nie tylko osobom, których działania przyczyniły się do jej uzyskania, ale również tym, którzy współcześnie poświęcają swoje życie dla drugiego człowieka lub w służbie Ojczyźnie. Wydarzenie wprawiło w zadumę, a szczególnie wzruszającym momentem była recytacja „Elegii o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego w interpretacji dziesięcioletniej Natalii, harcerki V Lubawskiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej InVictus.

– Żyjąc w niepodległym kraju wolność musimy nieustannie pielęgnować. Z pewnością na początku tej drogi jest szacunek i tolerancja dla drugiego człowieka, dla jego poglądów czy przekonań. Jeśli nie będziemy dla siebie życzliwi i dobrzy nie będziemy umieli wzajemnie się porozumieć. A to oznacza w prostej linii brak dialogu i konflikty – takie słowa do zebranych w swoim przemówieniu skierował do Mieszkańców burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top