Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » e.lubawa.pl, czyli załatw sprawę przez internet

e.lubawa.pl, czyli załatw sprawę przez internet

Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet bez wychodzenia z domu. Mieszkańcom Lubawy ułatwi to nowa platforma do komunikacji z Urzędem zrealizowana i wdrażana w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „E-usługi dla mieszkańców Gminy Miejskiej Lubawa”. A to oznacza jeszcze prostsze i szybsze rozwiązywanie spraw urzędowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, z którymi mamy do czynienia praktycznie już na co co dzień we własnych domach.

Od tego roku każdy podatnik w decyzji wymiarowej dotyczącej podatku na 2021 rok otrzyma indywidualny numer rachunku bankowego. Bez wychodzenia z domu będzie można sprawdzić stan zobowiązań podatkowych oraz dokonać płatności elektronicznej. Temu służy moduł ePłatności, który umożliwia przegląd danych dotyczących naszych zobowiązań oraz umożliwia rozliczenie za pomocą płatności online. Każdy z nas, rejestrując konto w systemie, sprawdzi listę swoich należności wobec Urzędu, zarówno tych nieopłaconych, w trakcie realizacji, a także opłaconych wraz z danymi szczegółowymi. System umożliwi zrealizowanie płatności za pomocą internetowych przelewów bankowych lub kart kredytowych, a każdy podatnik będzie miał przegląd historii wykonanych za pośrednictwem platformy poleceń przelewów.

E-usługi, załatw sprawę w urzędzie

ePłatności to nie jedyny moduł do komunikacji z Urzędem. Oto lista pozostałych e-usług, z których będą mogli skorzystać Mieszkańcy, składając wniosek poprzez platformę. Tutaj będziemy mogli skorzystać z:

– e-usług w zakresie podatków od nieruchomości oraz podatku rolnego, zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także w zakresie podatku od środków transportowych oraz

– e-usług z zakresu spraw ogólnych, gdzie będziemy mogli złożyć wnioski: o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o wydanie zaświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego czy o zatwierdzenie podziału nieruchomości.

System wspomagający świadczenie e-usług

Nasze dane jako podatników znajdują się na centralnej platformie e-usług mieszkańca. Każdy z nas po zalogowaniu do platformy otrzyma do nich dostęp w postaci indywidualnego konta z możliwością pobierania dokumentów i regulowania płatności online. Dostęp do e-usług dotyczy zarówno osób fizycznych, jak prawnych.

Centralna platforma e-usług mieszkańca to portal integrujący dane z innych systemów, informacje o świadczonych e-usługach przez ePUAP i spersonalizowane dane podatkowe. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich usług świadczonych przez urząd na platformie ePUAP, z których możemy skorzystać w sposób elektroniczny, mając jednocześnie możliwość śledzenia postępu swoich spraw, dokonywania płatności czy umówienia się na wizytę w Urzędzie.

Portal e-Usługi to nowoczesny system wymiany informacji pomiędzy Urzędem Miasta Lubawa a Mieszkańcami. Jego głównym celem jest dostarczanie niezbędnych informacji Mieszkańcom na temat działalności Urzędu, a także udostępnienie wygodnego kanału komunikacji elektronicznej z urzędem.

Portal udostępnia zarówno ogólnodostępne informacje o Urzędzie Miasta Lubawa, jak i dane dedykowane konkretnym Interesantom, którzy uzyskali dostęp do portalu, a dodatkowo umożliwia dostęp do usług świadczonych elektronicznie przez Urząd.

Załóż konto

W celu założenia konta:

– wejdź na stronę: lubawa.pl, a następnie klikni przycisk: https://e.lubawa.pl

– wybierz przycisk „Rejestracja” – po wyświetleniu się formularza rejestracyjnego podaj dane podstawowe i kontaktowe, wypełniając obowiązkowe pola zaznaczone kolorem czerwonym,

– po wypełnieniu pól wybierz przycisk „Załóż konto” – system wygeneruje komunikat potwierdzający poprawne zarejestrowanie się użytkownika i wyśle powiadomienie o aktywacji konta na podany przez Użytkownika adres mailowy,

– kliknij w link przesłany w mailu aktywacyjnym, a system przekieruje Cię na stronę e-Usług z ekranem do ustalenia hasła,

– wypełnij pola hasła i zapisz dane,

– system wyśle na adres mailowy potwierdzenie aktywacji Twojego konta na portalu e-Usług.

Potem wystarczy już tylko zalogować się do systemu za pomocą loginu i hasła wskazanego w rejestracji. W celu dostępu do pełnej bazy danych, w tym w szczególności dotyczących należności i płatności podatków, Mieszkaniec będzie musiał zweryfikować swoje konto w siedzibie Urzędu Miasta Lubawa ul. Rzepnikowskiego 9A, 14-260 Lubawa. Podczas weryfikacji potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, a weryfikacja nastąpi na podstawie nr PESEL.

Profil Zaufany potwierdzisz w Urzędzie Miasta

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie i dzięki niemu podpisywać podania, wnioski i pisma składane do podmiotów publicznych, np. zakładu ubezpieczeń społecznych, banku, urzędu skarbowego czy urzędu miasta.

Inaczej mówiąc, umożliwia on załatwianie spraw urzędowych online (przez internet) w elektronicznych systemach administracji, którymi posługuje się już zdecydowana większość instytucji, także prywatnych.

Punkt potwierdzający założenie profilu zaufanego funkcjonuje także w Urzędzie Miasta. Wniosek o założenie profilu zaufanego automatycznie wysyłasz przez internet, kiedy rejestrujesz konto. Natomiast swoje dane potwierdzisz osobiście w punkcie potwierdzającym, który znajduje się w Urzędzie Miasta Lubawa na parterze w pokoju Nr 5 na stanowisku do spraw ewidencji ludności. Pracownik punktu potwierdzającego poprosi Cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie.

Podpis jest ważny przez 3 lata i można go sukcesywnie wydłużać.

Jak założyć profil zaufany?

1. Wejdź na stronę profilu zaufanego pz.gov.pl/ albo na stronę ePUAP epuap.gov.pl/.

2. Kliknij Zarejestruj się i wypełnij formularz.

3. Kliknij Zarejestruj się. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.

4. Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło – zaloguj się na stronie profilu zaufanego.

5. Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie potwierdzić profil zaufany.

Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 14 dni – zaloguj się na stronie profilu zaufanego i ponownie złóż wniosek.

(or um)

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top