Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Komu przybędzie, komu ubędzie?

Komu przybędzie, komu ubędzie?

Komu przybędzie, komu ubędzie?

Główny Urząd Statystyczny opublikował Raport prognozujący liczbę mieszkańców we wszystkich gminach w Polsce w perspektywie do 2040 roku.
Opracowanie „Prognozy ludności dla gmin na lata 2023 – 2040” ukazuje, jak każdego roku będzie zmieniała się liczba ludności w poszczególnych samorządach. Oto prognoza dla gmin powiatu iławskiego.

Niektórzy „rekordziści” zestawienia w kraju zagrożeni są nawet ponad 40 procentowym ubytkiem ludności w swoich miejscowościach. Samorząd Lubawy może jednak „spać spokojnie”, bo nie tylko utrzymamy liczbę mieszkańców, ale nieznacznie również ją powiększymy.

Dynamika wzrostu liczby mieszkańców w Lubawie nie będzie według prognozy zbyt duża, bo wyniesie +1,2 %, ale sam fakt utrzymania jej w okolicach status quo okazuje się być sukcesem, patrząc na sytuację demograficzną naszego powiatu, województwa czy kraju. Czynnikami społeczno – gospodarczymi, które z pewnością mają wpływ na sytuację demograficzną w naszym mieście są miejsca pracy, generujące również popyt na mieszkania.

Liderem powiatu jest Gmina Wiejska Iława, w której prognozuje się wzrost liczby mieszkańców o +6,4 %. Gmina Wiejska Iława przyciąga nowych mieszkańców naturalnymi walorami przyrodniczymi i możliwością spokojnego spędzania czasu poza pracą. Sporo osób mieszkających w Iławie decyduje się na osiedlenie blisko miasta powiatowego, szukając odskoczni od jego codziennego zgiełku. Nieduża odległość do miejsca pracy zawodowej zlokalizowanej w Lubawie czy Iławie nie jest przeszkodą, a wręcz atutem do szukania takiego rozwiązania.

Zdecydowanie traci na tym stolica powiatu, czyli Iława. Według prognoz w roku 2040 jej liczba mieszkańców zmaleje o -9,4 %. Jeziorak i zlokalizowana wokół niego infrastruktura turystyczna już nie jest tak atrakcyjna. „Naturalny” Jeziorak w iławskiej gminie jest bardziej pożądany.

Prognoza ludności pokazuje, że swojego potencjału póki co, mogą nie wykorzystać pozostałe gminy powiatu iławskiego. Straci swoich mieszkańców Gmina Wiejska Lubawa, bo w ciągu najbliższych kilkunastu lat zanotuje ujemny przyrost na poziomie -6,2 %. Proces migracji mieszkańców z terenu Gminy do Lubawy „za pracą” można zresztą obserwować już od wielu lat.

W dalszej kolejności stracić ma również Gmina miejsko – wiejska Susz. Tam ujemny przyrost ma wynieść -7,5 %.
Bardzo złe prognozy dotyczą dwóch ostatnich miejsko – wiejskich gmin powiatu iławskiego, a więc Zalewa i Kisielic. W Zalewie liczba mieszkańców zmniejszy się o -21,1 %, natomiast w Kisielicach o -21,8 %.
Choć Prognoza ludności do roku 2040 jest tylko szacunkiem tego, co może się wydarzyć, to z pewnością jest przede wszystkim cenną wskazówką dla kolejnych samorządów, jak kierować rozwojem gmin, by były atrakcyjne do zamieszkania i przyciągały do siebie jak najwięcej nowych mieszkańców.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top