Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Króluj Nam Chryste

Króluj Nam Chryste

Króluj Nam Chryste

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – tak słowami polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej można w jednym zdaniu podsumować uroczystości, które odbyły się w Lubawie 7. grudnia w czwartek.

Uczestnicy wydarzenia pochylili czoła nad makabrycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Lubawie w 1939 roku, wspominali ofiary mordów hitlerowskich oraz prosili i dziękowali za pokój, którym jest nam dane się cieszyć. Na swoje miejsce wrócił odnowiony Pomnik Chrystusa Króla, który w jednej ręce trzyma krzyż, symbol męki i cierpienia, a drugą błogosławi Miastu i jego Mieszkańcom.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele farnym w Lubawie, której przewodniczył ks. proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz, a opartą na historycznych wydarzeniach z miasta homilię wygłosił dziekan ks. Marcin Staniszewski. Słowo przeplatało wspomnienie radosnego wydarzenia z z 6. września 1936 roku, kiedy odbyła się uroczystość poświęcenia istniejącego do dzisiaj i odnowionego pomnika Chrystusa Króla oraz wydarzenia z „Czarnego czwartku” 7. grudnia 1939 roku, kiedy to w ślepym zaułku ulicy Browarowej w Lubawie odbyła się publiczna egzekucja 10 mężczyzn spoza naszego miasta oskarżonych o sfingowany pożar stodoły niemieckiego rolnika.

Bogatsi o ten zarys historyczny uczestnicy mszy w uroczystym przemarszu prowadzonym przez poczty sztandarowe oraz szpaler funkcjonariuszy policji udali się pod pomnik upamiętniający ofiary  zbrodni hitlerowskiej „Czarnego czwartku”. Tam, wzywając nazwiska wszystkich pomordowanych w tym miejscu osób, zgromadzeni oddali im cześć, a burmistrz Maciej Radtke wraz z zastępcą Sławomirem Jamrożym, radni Rady Miasta Lubawa oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej i kombatanci w imieniu całej społeczności Lubawy zapalili znicze i złożyli kwiaty na znak współczucia nad losem, który spotkał ofiary i pamięci, która, choć symbolicznie, czyni ich życie nieśmiertelnym. Podkreślając wartość ich przedwcześnie zakończonego żywota, policjanci lubawskiego komisariatu oddali salwę honorową.

Zebrani udali się również na świeżo zmodernizowany skwer u zbiegu ulic Kupnera i Warszawskiej, gdzie przywołane w Apelu Pamięci były osoby które zginęły podczas II wojny światowej w obozach koncentracyjnych i więzieniach, na polu chwały, rozstrzelani przez gestapo oraz w różnych innych okolicznościach. Odnowiony pomnik Chrystusa Króla został poświęcony przez ks. proboszcza Mieczysława Rozmarynowicza.

Króluj nam Chryste i błogosław pokojem Mieszkańcom Lubawy, a tych, którzy swoje życie przedwcześnie utracili, obdarz wiecznym żywotem.

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top