Tu jesteś: Home » Wiadomości » Lubawa w rankingu Rzeczpospolitej

Lubawa w rankingu Rzeczpospolitej

W listopadzie ogłoszone zostały wyniki Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jest to kolejna okazja do przeanalizowania wyniku miejskiego samorządu, uwzględniając nie tylko ościenne gminy, ale i również tworzące województwo warmińsko – mazurskie. Miejsce 103. w ogólnopolskim Rankingu w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich na 881 sklasyfikowanych jest kolejnym świetnym rezultatem Lubawy.

Ranking Samorządów jest tworzony przez dziennik „Rzeczpospolita” od 18 lat i ocenia miasta oraz gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem troski włodarzy o lokalną społeczność i środowisko przy zachowaniu stabilności finansów oraz wysokiej jakości zarządzania. Zasady ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek, a podstawą wyliczeń są niezależne dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny oraz informacje przekazane przez samorządy w specjalnych e-ankietach.

Ranking został podzielony na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko – wiejskie oraz gminy wiejskie.

Najwyżej ocenionym miastem na prawach powiatu został Poznań, a warmińsko – mazurskie miasta Olsztyn i Elbląg ulokowały się w samym środku klasyfikacji, zajmując odpowiednio 31. i 32. miejsce.

W kategorii gminy miejskie oraz miejsko – wiejskie sklasyfikowano 881 gmin, a zwycięzcą Rankingu zostały Starachowice z województwa świętokrzyskiego. Nasze miasto zajęło 103. pozycję z wynikiem 49,27 punktów. Przed nami z Warmii i Mazur uplasowały się Mrągowo, Iława, Ełk oraz Giżycko.

W kategorii gminy wiejskie dobry wynik uzyskała Gmina Wiejska Iława i w ogólnopolskiej klasyfikacji zajęła 25 miejsce, natomiast Gmina Wiejska Lubawa w tym Rankingu zajęła 1266 pozycję na klasyfikowane 1523 gminy. Liderem tej grupy została Gmina Wielka Wieś z województwa małopolskiego.