Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Lubawski projekt wyróżniony!

Lubawski projekt wyróżniony!

Lubawski projekt wyróżniony!

Autorska Pracownia Architektury CAD Sp. z o.o. z Warszawy (skład zespołu autorskiego: Krzysztof Popiński, Martyna Sawicka, Anna Jackiewicz), która zaprojektowała Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej na terenie po dawnym zamku biskupów chełmińskich, została wyróżniona w polskiej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award, który jest organizowany w systemie biennale od 2004 roku. Jego celem jest dostrzeżenie i zaprezentowanie najciekawszych realizacji architektonicznych, do budowy których użyto materiałów ceramicznych, cegły czy dachówek. Co bardzo ważne, choć konkurs organizuje firma produkująca ceramikę budowlaną, użycie tej konkretnej marki nie jest wymogiem uczestniczenia w konkursie.

Powstanie Centrum Aktywności Społecznej na zamku w Lubawie było częścią Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko – Mazurskiego. W Lubawie w ramach realizacji Programu Rewitalizacji zrealizowane zostały trzy projekty inwestycyjne. Poza utworzeniem centrum aktywności społecznej była to także przebudowa i modernizacja przestrzeni publicznej wewnątrz starego miasta (modernizacja 10 ulic) oraz modernizacja przestrzeni publicznej wzdłuż ulicy Spichlerzowej i Biskupiej oraz parku u zbiegu ulic Dworcowej i Gdańskiej. Za projekt architektoniczny rozbudowy i adaptacji zamkowych ruin do nowych potrzeb odpowiadała Autorska Pracownia Architektury CAD. Dziś przestrzeń zamku można podzielić na dwie części: historyczną i nową, użytkową. Ta druga otrzymała formę zgodną z zaleceniami konserwatora zabytków, została zbudowana z cegły, ma dwa piętra, jednak w razie potrzeby będzie można tę bryłę podnieść o dodatkową kondygnację.

W tym roku po raz piąty odbyła się także polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, a nagrodzone w niej realizacje architektoniczne będą później reprezentować Polskę w międzynarodowym wydaniu konkursu. Przyznane 30 marca 2021 roku nagrody w Brick Award 2021 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na I połowę 2022 roku.

Zwycięzcy Brick Award są wybierani przez niezależnych ekspertów – uznanych architektów i krytyków. Nie inaczej jest w polskiej edycji konkursu. W tym roku nadesłane na konkurs realizacje architektoniczne oceniali: architektka miasta Warszawy Marlena Happach, krytyk architektury, kurator, autor książek Grzegorz Piątek oraz doskonale w Polsce znani architekci: Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik i Zbigniew Maćków.

Zgłoszone do Wienerberger Brick Award 2021 bryły ubiegały się o nagrodę główną, ale oceniane były także w pięciu kategoriach:

Feeling at home to kategoria, która skupia się na domach jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej, małych założeniach architektury mieszkalnej zapewniających komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców. W tej kategorii nagrodę oraz Grand Prix Bricj Award 2021 otrzymała realizacja architektoniczna pracowni Insomnia: osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu, natomiast wyróżnienie otrzymał Dom dwulokalowy w Radości, projekt architektoniczny Anny Pydo i Krzysztofa Pydo.

Living together zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa, nowoczesne koncepcje mieszkaniowe. Podkreśla fakt, że budynki nie powstają w próżni, a są dobrem wspólnym nas wszystkich. W tej kategorii jury przyznało dwie nagrody równorzędne. Zdobyły je: osiedle Riverview w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski Architekci) oraz Dom dla bezdomnych w Jankowicach (proj. xystudio).

Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych. Wyróżnia projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczesnego człowieka – komfort, estetykę i funkcjonalność. W kategorii dotyczącej budynków związanych z pracą kategorii jury przyznało nagrodę i wyróżnienie. Nagroda trafiła do pracowni MMOA Architekci za realizację architektoniczną przebudowy i rozbudowy budynku biurowo-mieszkalnego w Będzinie, a wyróżnienie przyznano pracowniom CAVU Architekci i indygoDESIGN za projekt budynku biurowego przy ulicy Krasickiego w Krakowie.

Sharing public spaces – to pole do popisu dla projektantów, którzy przełamują stereotyp budynków o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia czy projektów infrastrukturalnych. Nagradzane obiekty, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale potrafią zaskoczyć niebanalną architekturą. W tym roku wśród zgłoszonych realizacji na nagrodę zasłużyło łódzkie Monopolis Grupy 5 Architekci. Wyróżnienie zdobyła zaś realizacja architektoniczna Centrum Aktywności Społecznej na zamku biskupów chełmińskich w Lubawie (proj. Autorska Pracownia Architektury CAD Sp. z o.o.). W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Wydawałoby się niepozorna interwencja na poziomie lokalnym powoduje zasadniczą zmianę na poziomie funkcjonowania lokalnej społeczności. Kontrast pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością podkreśla prostota funkcji i umiar w środkach wyrazu. Cieszy, kiedy lokalność buduje pozytywne skojarzenia, a architektura cementuje i integruje społeczność”.

Building outside the box to kategoria dla najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki. W tej kategorii żaden z nadesłanych projektów nie okazał się wyjątkowo innowacyjny, nowatorski, wychodzący poza schematy oraz standardy i jury zdecydowało się nie przyznawać nagród ani wyróżnień.

sztuka-architektury.pl, brickaward.pl

Źródło: wienerberger.pl/co-nas-wyroznia/brick-award/edycja-polska/brick-award-2021.html

lubawa.pl

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top