Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Kultura » Minister Piotr Żuchowski z wizytą w Lubawie

Minister Piotr Żuchowski z wizytą w Lubawie

Minister Piotr Żuchowski z wizytą w Lubawie

W miniony wtorek Lubawę wraz z pracownikami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i Główny Konserwator Zabytków. Celem wizyty była kontrola wydatkowanych środków oraz postępu prac związanych z rewitalizacją murów zamku biskupów chełmińskich. Pierwotnie remont zamkowych ruin miał zakończyć się we wrześniu, jednak z uwagi na skomplikowany charakter niektórych prac konserwatorskich, burmistrz Lubawy Maciej Radtke zwrócił się do ministerstwa z prośbą o wydłużenie terminu prac, które ostatecznie mają zakończyć się w listopadzie tego roku.

Korzystając z okazji minister Piotr Żuchowski odwiedził również Miejską Bibliotekę Publiczną, która jest właśnie rozbudowywana. Obydwa zadania, zarówno rewitalizacja ściany północnej z basztą cylindryczną oraz ścianą wschodnia murów, jak również rozbudowa biblioteki, są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remont ruin zamkowych wywarł duże wrażenie na ministrze, który wcześniej pamiętał je przed rozpoczęciem prac. Minister pochwalił również koncepcję budowy ciągu spacerowego wokół murów – ścieżki edukacyjnej, na której zlokalizowane zostaną, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej, informacje o historii Lubawy.

W przyszłym roku burmistrz miasta planuje remont ściany południowej murów (od strony ul. Kupnera) wraz z klatką schodową i balkonem. Wniosek o dofinansowanie tego zadania złożony zostanie jeszcze w tym roku i jeśli miasto otrzyma finansowe wsparcie, to wiosną przyszłego roku będą mogły być kontynuowane prace rewitalizacyjne.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top