Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Mistrzostwa Polski Rugby 7 Mężczyzn w Lubawie

Mistrzostwa Polski Rugby 7 Mężczyzn w Lubawie

Mistrzostwa Polski Rugby 7 Mężczyzn w Lubawie

Ta olimpijska odmiana Rugby zawita do Lubawy już niebawem. 24. kwietnia o godz. 10.00 na Stadionie Łazienkowskim rozpoczną się zawody rangi mistrzostw kraju. O tym, choć nie tylko, rozmawiamy z Henrykiem Pachem, prezesem Warmińsko – Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby, od 2020 roku członkiem zarządu Polskiego Związku Rugby i zarazem pełnomocnikiem na kraj do spraw Rugby 7.

To niecodzienne, jak na Lubawę, wydarzenie sportowe…

– W turnieju, który organizuje Okręgowy Związek Rugby w Olsztynie przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lubawie, wezmą udział zespoły z Polski: Rugby Team Olsztyn, Posnani Poznań, Rugby Wrocław, Orkan Sochaczew, Kaskada Szczecin, Rugby Poznań, Juvenia Kraków, Skra Warszawa czy Hegemon Mysłowice. Ich gracze to najlepsi z najlepszych w Rugby 7. Patronat nad całością przyjął Prezes Polskiego Związku Rugby Dariusz Olszewski oraz burmistrz Maciej Radtke.

– Wiem, że mistrzostwom towarzyszyć będą także imprezy towarzyszące…

– Podczas turnieju odbędą się również rozgrywki młodzieżowe, w których wystąpią m.in. Akademia Rugby Team Olsztyn, Rugby Team Purda oraz inne, wśród których na pewno wyjątkowym zespołem będzie Rugby Łamie Bariery z Elbląga, bo tworzą go dzieci niepełnosprawne. Ten akcent z pewnością pokaże, jaką dyscypliną jest rugby, że to nie tylko sport, ale także styl życia. Ale to nie wszystko. Specjalnie dla Mieszkańców turniej rozpocznie się od meczu pokazowego kadry narodowej młodzików z Polski i Litwy, którzy będą w tym czasie przebywali na zgrupowaniu w OSiR w Lubawie.

– Rugby to mało popularna i rozpowszechniona dyscyplina sportu. Czy mógłbyś „w pigułce” przybliżyć Czytelnikom, na czym polega?

– To gra w dwóch odmianach 7 i 15 osobowych. Mistrzostwa Polski odbędą się w odmianie siedmioosobowej. W każdej z odmian piłkę podajemy do tyłu, a kopiemy do przodu. Na boisku występuje 7 zawodników, a mecz trwa 2 x 7 minut. Rozgrywki toczą się na pełnowymiarowym boisku, czyli jest to krótka, ale niezwykle dynamiczna i szybka gra, wymagająca dużej kondycji i wytrzymałości. Nie należy jednak zapominać, że jest to gra zespołowa. Wymaga współpracy i szybkich decyzji. Punkty zdobywa się głównie poprzez przyłożenie i podwyższenie. Przyłożenie polega na przemieszczeniu się zawodnika z piłką i umieszczenie jej za słupami, czyli bramkami przeciwnika w wyznaczonym polu i za to zdobywa się 5 punktów. Podwyższenie zaś to przywilej po przyłożeniu, polegający na kopnięciu piłki, która powinna przelecieć nad poprzeczką między słupami, za co zdobywa się 2 punkty. W grze występują formacje, młyny, auty czy karne, a piłka do rozgrywek ma kształt owalny, jajowaty.

– Czy są chętni, by szkolić się w tej dyscyplinie sportu?

– Tak, jak w innych dyscyplinach. Współpracujemy ze szkołami, realizując program Rugby Tag. Jest on skierowany do uczniów klas 4 – 6. Obecnie program prowadzimy w 6 szkołach, a kolejnych 5 oczekuje na rozpoczęcie współpracy ze Związkiem. Rozmawiałem także w tej sprawie z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Lubawie, być może uda nawiązać się ściślejszy kontakt. Na początku czasami rodzice obawiają się o swoje dzieci, wynika to bardziej z niewiedzy, ale po pierwszych treningach już widzą, że gra dla najmłodszych jest zupełnie bezpieczna. Jest bezkontaktowa, polegająca jedynie na zrywaniu szarf – tagów umieszczonych przy pasie zawodnika. Zajęcia na co dzień prowadzą przeszkoleni nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół, do których chodzą dzieci. Mogę śmiało powiedzieć, że dyscyplina wraca do łask, obserwuję coraz większe zainteresowanie, także ze strony płci pięknej, bo dodam, że w Olsztynie trenuję także panie i to w obu odmianach. Rugby w naszym regionie nie jest wcale nową i budowaną od podstaw dyscypliną sportową. Ma swoją tradycję.

– No właśnie, skąd rugby na Warmii i Mazurach?

– Rugby na Warmii i Mazurach powstało w 1976 roku w Budowlanych Olsztyn, a jej twórcą i prezesem był Lech Janka. Wówczas była to drużyna piętnastoosobowa, która zdobywała szlify w I lidze i ekstralidze. W 2010 roku z uwagi na złą kondycję finansowa klub zawiesił swoje działanie. W 2013 roku powstała drużyna w odmianie siedmioosobowej. Na bazie Rugby Team Olsztyn zaczęto tworzyć struktury na Warmii i Mazurach i tak w 2017 roku powstał Okręgowy Związek Rugby, a w jego skład weszły jeszcze kluby z Purdy i Elbląga. Potem powstały zespoły w Stawigudzie, Szczytnie czy wojskowa sekcja rugby w Giżycku.

Od niedawna wydzierżawiamy od miasta stary stadion rugby w Olsztynie i sami rozpoczęliśmy jego budowę. Do tej pory zdobyliśmy już prawie 1,5 miliona złotych. Rozpoczęliśmy budowę trybuny oraz dla seniorów i młodzieży edukacyjny ekotaras, służący do relaksu i wypoczynku oraz edukacji. Jesteśmy również w trakcie zdobywania pozwolenia na budowę zaplecza szatniowego i socjalnego. Pozostaje kwestia budowy głównej płyty, nad którą właśnie pracujemy. Olimpijski Stadion Rugby – nazwa na cześć odmiany rugby olimpijskiego – będzie pierwszym w Polsce wybudowanym przez działaczy i zawodników. A tymczasem zapraszam na emocjonujące zawody Mieszkańców Lubawy na Stadion Łazienkowski.

Błażej Urbański

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top