Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Nowa droga już w przyszłym roku

Nowa droga już w przyszłym roku

Nowa droga już w przyszłym roku

Mowa o ulicy Borek, która obsługuje przemysłową dzielnicę miasta i stanowi dojazd dla pracowników firm zlokalizowanych w tej części Lubawy. To kosztowne zadanie, którego realizacja trwa już od trzech lat, będzie nadal kontynuowane dzięki środkom rządowym z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Nasz wniosek uzyskał pozytywną akceptację, a otrzymane dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości zadania pozwoli nam na wybudowanie praktycznie nowej drogi, która ma strategiczne znaczenie dla naszego miasta. Z pewnością w trakcie prac będzie wiele utrudnień, szczególnie w godzinach, kiedy pracownicy będą zmierzać do lub z pracy. Namiastkę niedogodności mogliśmy odczuć już przy przebudowie przepustu na rzece Elszce położonego w tej ulicy, nie mniej tak gruntownych remontów nie przeprowadza się co roku, stąd proszę o cierpliwość i wyrozumiałość – mówi burmistrz Maciej Radtke.

W ramach zadania wykonana zostanie od nowa konstrukcja jezdni, w tym jej podbudowa, która przystosowana będzie dla ruchu pojazdów ciężarowych. Warto podkreślić, że tylko do jednego z zakładów zlokalizowanych w dzielnicy wjeżdża i wyjeżdża ok. 100 tysięcy tirów rocznie. Dodatkowo uzupełniony zostanie system kanalizacji deszczowej w ulicy, powstaną częściowo chodniki po prawej stronie drogi (od strony Unii Europejskiej) oraz zamontowane zostanie nowe oświetlenie drogowe. Wartość zaplanowanych robót wraz z nadzorem inwestorskim to niespełna 2 miliony 500 tysięcy złotych, a połowę kosztów sfinansuje budżet państwa. Nowa droga ma być gotowa w II kwartale przyszłego roku.

Prace w ulicy Borek trwają od 2018 roku, a ich koszt wyniósł już prawie 2 miliony 400 tysięcy złotych, w tym darowizna pieniężna od IKEA Industry w wysokości 700 tysięcy złotych. Do tej pory wykonane zostały prace związane z budową kanalizacji deszczowej, przebudową kolizji wodociągowej, budową nowego przepustu na rzece Elszce oraz budową chodnika i ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem. W sumie więc nowa droga o długości około 700 metrów bieżących będzie kosztowała około 5 milionów złotych.

Błażej Urbański

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top