Pomoc na wyciągnięcie ręki
AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny to proste, intuicyjne urządzenie ratujące życie. Właśnie taki podręczny sprzęt pomógł naszym lubawskim druhom uratować w styczniu życie mężczyzny, który stracił przytomność podczas zawodów sportowych. To najlepszy dowód na to, że warto inwestować w defibrylatory, by w przypadku zagrożenia życia, były w niedalekiej odległości od miejsca zdarzenia.
Temat zakupu urządzeń zrodził się na styczniowej sesji Rady Miasta, kiedy obecni na obradach druhowie, a w ich imieniu naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Paweł Turulski, przekonywali zarówno o słuszności, ale i konieczności rozmieszczenia AED-ów w różnych miejscach. Pomysł okazał się nie tylko trafny, ale na tyle priorytetowy, że pieniądze na ich zakup były zabezpieczone na specjalnie w tym celu zwołanej sesji.
Już są.
Montaż po świętach
– Urządzenia właśnie przyjechały do Lubawy. Pomysł zakupu defibrylatorów pojawił się parę lat temu w propozycjach do Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety propozycja nie spełniła wtedy kryteriów formalnych. Styczniowa sytuacja pokazuje, że nie ma na co czekać i taki sprzęt musi mieć kilka lokalizacji w naszym mieście. Na już, czyli jeszcze w kwietniu defibrylatory znajdą się na budynkach użyteczności publicznej. Na początek będzie to Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kupnera 17, Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Łąkowej 8, Szkoła Podstawowa przy ul. Rzepnikowskiego 7, Szkoła Podstawowa przy ul. Świętej Barbary 45 oraz Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Strażackiej 1, a więc dostęp będzie do nich całodobowy. Na tych 5 sztukach nie poprzestaniemy. Urządzenia będą się pojawiać w kolejnych miejscach. Zdrowie i życie jest przecież najważniejsze – powiedział burmistrz Lubawy Maciej Radtke.
Apeluję w tym miejscu do wszystkich o rozsądek. Fakt, że urządzenia będą ogólnodostępne i na wyciągnięcie ręki, nie może być w żaden sposób zachętą do wandalizmu lub wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem. Bądźmy odpowiedzialni społecznie – dodaje burmistrz.
AED-y to proste urządzenia
Defibrylator pomaga w przywróceniu prawidłowego rytmu serca za pomocą prądu elektrycznego. AED-y, które będą umieszczone we wskazanych punktach, są proste w użyciu. Wystarczy przykleić elektrody na klatce piersiowej poszkodowanego, poczekać na wynik analizy oraz informację, czy stosowanie impulsu elektrycznego jest konieczne. Jeśli urządzenie wskaże taką potrzebę, wystarczy nacisnąć przycisk „defibrylacja”. Defibrylatory mają wbudowany program głosowy dla osoby udzielającej pomocy, który wydaje proste i klarowne instrukcje, dlatego jego użytkowanie nie wymaga żadnego przeszkolenia. Każdy więc będzie mógł udzielić niezbędnej pomocy osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.