Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Walka z bezdomnością zwierząt

Walka z bezdomnością zwierząt

Walka z bezdomnością zwierząt

Opieka nad bezdomnymi psami to zadanie własne Gminy. Samorząd Lubawy tylko w ubiegłym roku na opiekę nad bezdomnymi psami umieszczonymi w schronisku wydał z budżetu miasta ponad 32 tysiące złotych. Utrzymanie w nim jednego czworonoga kosztuje 14 złotych na dobę.

Nic więc dziwnego, że samorząd podejmuje walkę z bezdomnością zwierząt i wprowadza możliwość dofinansowania zabiegów sterylizacji lub kastracji oraz czipowania psów i kotów właścicielskich.

Decyzja w tej sprawie zapadła na lutowej sesji Rady Miasta Lubawa, kiedy radni uchwalili coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Zgodnie z podjętą uchwałą właściciele czworonogów mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 50 % na sterylizację lub kastrację swoich pupili oraz całkowite sfinansowanie zabiegu elektronicznego oznakowania (czipowania) posiadanych przez siebie kotów lub psów. Z Programu mogą skorzystać wyłącznie Mieszkańcy Lubawy.

Właściciel zwierzęcia, które chce poddać sterylizacji / kastracji, zobowiązany jest złożyć wniosek do Urzędu Miasta Lubawa, gdzie następnie zostanie skierowany do Przychodni Weterynaryjnej na terenie naszego miasta i opłaci 50 % kosztów zabiegu. Warunkiem skorzystania z Programu jest przedłożenie w przypadku psów kserokopii dowodu aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie. Dofinansowanie przysługuje, jeżeli czworonóg jest zaczipowany lub właściciel wraz z zabiegiem kastracji / sterylizacji podda zwierzę także elektronicznemu oznakowaniu (cały koszt tej usługi pokrywa samorząd Lubawy).

Samorząd całkowicie finansuje zabiegi sterylizacji oraz kastracji wolno żyjących na terenie miasta kotów. Ma to na celu ograniczenie ilości miotów i bezdomności tych zwierząt.

Nabór wniosków planowo ruszy na przełomie maja i czerwca, a o dokładnym terminie będziemy informować.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top