Środki na nowe inwestycje z Polskiego Ładu
W poniedziałek, 25 października br., w Sali Rycerskiej zamku w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków, jakie samorządy złożyły do Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. W sumie
Lubawa otrzymała dofinansowanie na wszystkie złożone projekty inwestycyjne. Największą ich część stanowiły projekty związane z przebudową, remontem czy budową nowych dróg.
*Budowa dróg osiedlowych*
W Priorytecie 1 obejmującym budowę lub modernizację infrastruktury drogowej samorząd złożył dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczył budowy dróg osiedlowych i obejmuje:
– budowę ulic: Jodłowej i Chrapickiego, gdzie powstaną ciągi pieszo – jezdne o szerokości 6 metrów wraz z odwodnieniem drogi. Wcześniej Miasto wykonało już oświetlenie tych dróg oraz
– przebudowę i remont ul. Witosa i Grzymowicza wraz z budową kanalizacji deszczowej, remontem chodników i przebudową oświetlenia łącznie z ciągiem pieszym do mostu na rzece Sandela). W ramach zadania uzupełniony
zostanie również brakując ciąg pieszy i rowerowy do ul. Poznańskiej łącznie z oświetleniem, który wygrał głosowanie w Lubawskim Budżecie Obywatelskim.
Wartość tej inwestycji we wniosku o dofinansowanie została oszacowana na 2 miliony 939 tysięcy 621 złotych. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 95 % tej kwoty, a więc 2 miliony 792 tysiące 640 złotych. Termin realizacji tej inwestycji wyniesie do 12 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.
*Budowa Wł. Asta i S. A. Schneider*
Drugi z wniosków złożony w tym samy Priorytecie dotyczy budowy ul. Władysława Asta – etap II i ul. Siostry Antoniny Schneider. Ulica Wł. Asta od skrzyżowania z ul. S. A. Schneider będzie drogą jednokierunkową
o szerokości 4 metrów wykonaną z nawierzchni asfaltowej ze ścieżką pieszo – rowerową o szerokości 3 metrów. W ramach prac wykonane zostanie również odwodnienie drogi i zamontowane zostanie oświetlenie w technologii LED. Droga ta połączy obecnie istniejącą ul. Wł. Asta z ul. Kopernika. W ulicy Kopernika powstanie natomiast wyniesione przejście dla pieszych łączące projektowaną ścieżkę pieszo – rowerową z istniejącymi, które prowadzą do Sanktuarium Maryjnego w Lipach.
Ulica Siostry Antoniny Schneider zostanie wykonana w technologii drogi asfaltowej, dwukierunkowej o szerokości 6 metrów. Ponadto wybudowana zostanie ścieżka pieszo – rowerowa o szerokości 3 metrów z nowym oświetleniem w technologii LED oraz wykonane zostanie odwodnienie drogi.
W ramach zadania wykonane zostanie wyniesione, poprawiające bezpieczeństwo, skrzyżowanie, łączące ul. Siostry Antoniny Schneider z ul. Władysława Asta.
Wartość tej inwestycji we wniosku o dofinansowanie została oszacowana na 2 miliony 514 tysięcy 309 złotych. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 95 % tej kwoty, a więc 2 miliony 388 tysięcy 594 złote. Termin realizacji tej inwestycji wyniesie do 12 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.
*Boisko piłkarskie*
W Priorytecie 2 dotyczącym budowy lub modernizacji infrastruktury sportowej złożony został wniosek dotyczący budowy boiska piłkarskiego przy Hali widowiskowo – sportowej na ul. Św. Barbary 45. Inwestycja obejmie budowę pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę nożną o wymiarach 65,0 x 104,0 m. z nawierzchnią z trawy syntetycznej. Inwestycja obejmuje również budowę i przebudowę chodników, montaż trybuny, wiat stadionowych dla zawodników, wiaty dla obsługi medycznej oraz montaż kabiny dla spikera i budowę budynku gospodarczego. Obiekt będzie ogrodzony, oświetlony, wyposażony w systemem nagłośnienia oraz monitoring wizyjny.
Boisko będzie służyło m. in. jako obiekt treningowy dla młodzieżowych drużyn piłkarskich. Dzięki zaprojektowaniu pełnowymiarowego boiska istnieje również możliwość podziału boiska na trzy mniejsze dla najmłodszych drużyn piłkarskich. To z pewnością długo oczekiwana w środowisku piłkarskim inwestycja, bo istniejący obiekt przy u. Łąkowej „pęka w szwach” i nie może pomieścić wszystkich funkcjonujących na terenie Lubawy drużyn piłkarskich. Lokalizacja boiska przy ul. Św. Barbary pozwoli również zoptymalizować wykorzystanie zaplecza socjalno – szatniowego Hali Widowiskowo – Sportowej oraz umożliwi wykorzystanie boiska w godzinach przedpołudniowych do zajęć wychowania fizycznego dla uczniów szkoły.
Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią stworzy nowoczesną i wygodną bazę do uprawiania gry w piłkę nożną. Jeden obiekt pozwoli rozwiązać równocześnie dwa główne problemy: duże obciążenie boisk naturalnych przez rosnącą liczbę drużyn oraz uniezależni piłkarzy od warunków atmosferycznych: opadów deszczu i krótkiego dnia na początku rundy wiosennej i w rundzie jesiennej. Przy Hali istnieje pełna infrastruktura dodatkowa: stacja transformatorowa, która zimą zasila lodowisko, przez resztę sezonu oświetli boisko piłkarskie. Nie jest wymagana kosztowna, długotrwała i kłopotliwa rozbudowa linii zasilającej większej mocy, której brak przy ul. Łąkowej. Boisko sztuczne także wymaga okresowego polewania wodą, instalacja wodociągowa również się tam znajduje. Z pewnością lokalizacja boiska w tym miejscu zlikwiduje problem braku miejsca na boiskach i szatniach dla piłkarzy i zawodników innych dyscyplin, z jakim boryka się OSiR przy ul. Łąkowej. Boisko ze sztuczną nawierzchnią da możliwość nieprzerwanego korzystania z płyty niezależnie od warunków pogodowych i długości dnia, alternatywnego rozgrywania meczów ligowych w przypadku złych warunków pogodowych i niemożności korzystania z płyt trawiastych, możliwość równoległego prowadzenia zajęć na wydzielonych częściach boiska przez parę grup zawodników bez ryzyka „zadeptania trawy” i w zgodzie z przepisami piłkarskimi. To także znacznie niższy w porównaniu do boiska z trawą naturalną koszt eksploatacji i pielęgnacji. Nowe boisko poprawi dochodowość OSiR wynikającą ze wzrostu przychodów z wynajmu i noclegów dla przyjezdnych grup piłkarzy, wpłynie również na oszczędność dla lubawskich klubów piłkarskich wynikająca z braku konieczności ponoszenia kosztów wyjazdów w okresie przygotowawczym.
Wartość budowy boiska we wniosku o dofinansowanie została oszacowana na 4 miliony 480 tysięcy 979 złotych. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 90 % tej kwoty, a więc 4 miliony 32 tysiące 881 złotych. Termin realizacji tej inwestycji wyniesie również do 12 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą inwestycji.