Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Trwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny!

Trwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny!

Trwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny!

2. czerwca koncertem czterech chórów na dziedzińcu dawnego zamku Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej zainaugurowany został IX Letni Festiwal Muzyczny, który z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Niezawodnie spotkania festiwalowe prowadzi niestrudzony Andrzej Lewicki, a dyrektorem muzycznych wydarzeń jest kompozytor Tomasz Glanc.

Podczas pierwszego koncertu wystąpiły chóry: Cantamus z Nowego Miasta Lubawskiego, Młodzieżowy Chór Our Voice z Działdowa, Camerata z Iławy oraz Appasjonata z Lubawy.

Chór Cantamus powstał jesienią 2008 roku z inicjatywy dyrygentki Iwony Mrozińskiej. W 2015 roku koncertował we francuskim w mieście Arnage, korzystając z zaproszenia chóru „Mille Accords”. W roku 2021 Cantamus wziął udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Morągu, gdzie zdobył I miejsce w swojej kategorii i Kryształową Kulę, a rok później zajął II miejsce. Na scenie zaprezentował utwory: Zbigniewa Wodeckiego, Buck Rama, Andre Randa, Leonarda Cohena oraz Agnieszki Osieckiej i Katarzyny Gaertner.

Założycielką i dyrygentką Chóru Our Voice jest Danuta Czeczot, a tworzą go młodzi ludzie. Chór istnieje od 11 lat i działa przy Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie. Tworzą go licealiści i uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej. Młodzi ludzie, oprócz występów na przeglądach i festiwalach, mieli również okazję zaprezentować swoje koncerty w Programie I i II Polskiego Radia, w Radiu Olsztyn czy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wydali 3 płyty. W swoim programie przedstawili utwory: Stand by me, Fever, Where is Music? oraz Wodymidaj.

Camerata rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Jest zespołem amatorskim, który wykonuje muzykę chóralną kompozytorów różnych epok i stylów. Śpiewała dla publiczności w wielu krajach europejskich. W krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych zespół zdobył ponad 30 najwyższych nagród. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 15 płyt CD i DVD oraz nagrania radiowe dla Radia WDR w Kolonii. Dla lubawskiej publiczności zaśpiewali: Ach, jak przyjemnie, Ach, śpij kochanie, Zacznij od Bacha, Dwa serduszka, Suitę warmijńską oraz Kokoszkę jarzembato.

Appasjonaty nie trzeba bliżej przedstawiać. Chór powstał w listopadzie 2000 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jego założycielem oraz dyrygentem jest Marek Józefowicz, a śpiewacy brali udział w licznych konkursach chóralnych o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Podczas koncertu zgromadzeni mogli usłyszeć w ich wykonaniu polską muzykę rozrywkową z lat 80-tych: Iść w stronę słońca, Hi FI, Cykady oraz Nie płacz Ewka.

Porywające głosy opery i musicalu

Zdecydowanie odmienny charakter miał koncert 9. czerwca, który odbył się w kościele farnym. Wystąpili podczas niego: Lucyna Białas – sopran, Bartłomiej Szczeszek – tenor, Marek Szymański – tenor, a na organach i fortepianie towarzyszył im Marcin Dęga.

Lucyna Białas od 2010 roku współpracuje z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki. Usłyszeć ją można było w operach Purcela, Mozarta, Ravela oraz dziełach współczesnych kompozytorów. Występuje także w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jako solistka koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Obdarzona niezwykle szlachetnym głosem o przepięknej barwie dysponuje nienaganną techniką wykonawczą, muzykalnością i znawstwem muzycznych stylów.

Bartłomiej Szczeszek to absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 2002 roku jest solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występuje na licznych koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą, wykonując utwory sakralne. Współpracował z takimi dyrygentami, jak m. in.: José Maria Florencio, Tadeusz Kozłowski, Eugeniusz Kus, Wojciech Michniewski, Grzegorz Nowak, Mieczysław Nowakowski, Tadeusz Strugała, Stefan Stuligrosz oraz Amos Talmon.

Marek Szymański to absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej. Udział w Turnieju Tenorów Polskich w 1996 r. był jego pierwszym występem na scenie operowej, natomiast jego debiutem prawdziwie operowym była realizacja partii Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Z czasem swój repertuar rozszerzył o kolejne role, a były to m. in.: Don José w Carmen Bizeta, Jontek w Halce Moniuszki, Florestan w Fideliu Beethovena, Manrico w Trubadurze Verdiego, Stefan w Strasznym dworze Moniuszki i wiele innych. Współpracuje również z Operą Narodową w Warszawie oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.

Marcin Dęga ukończył studia pianistyczne na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zdobywca wielu wyróżnień dla pianisty akompaniatora. W 2016 roku wydane zostały jego utwory na saksofon, fortepian i orkiestrę smyczkową. Zrealizował liczne edukacyjne projekty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Aktywnie działa w poznańskich projektach muzycznych: Diapazon, Prawdziwi Pasjonaci Pięciolinii i Tenorzy Trzej.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory m. in. następujących kompozytorów: C. Francka, W. A. Mozarta, G. Bizeta, J. Straussa, K. Zellera czy J. Offenbacha i G. Verdiego.

Dialog muzyki i słowa

16. czerwca na dziedzińcu dawnego zamku Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej wystąpili aktorzy: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, którzy przedstawili wiersze W. Szymborskiej, H. Poświatowskiej, J. Jurandota, J. Tuwima oraz samego Jacka Bursztynowicza. Obok nich na scenie wystąpili także: Nazar Tatsyshyn – tenor (Ukraina), Dumitru Harea – instrumenty dęte (Mołdawia) oraz Andrij Melnyk – akordeon (Ukraina), a na scenie można było usłyszeć utwory: Myrosława Skoryka, Giulio Cacciniego, Dumitru Harea, Hora Pe Loca (trad. taniec rumuński), Platona Majboroda, Grigorasa Dinicu, Jamesa Lasta oraz wiązankę melodii z Huculszczyzny i Ukrainy.

Andrij Melnyk to urodzony na Ukrainie absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską, Iwano – Frankowską, Teatrem A. Fredry oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.

Dumitru Harea urodził się w Mołdawii, ukończył Liceum Muzyczne w Tiraspolu oraz studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie.

Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz popularnych utworów muzyki klasycznej, ma w swym repertuarze również przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Gościnnie występuje ze słynnym zespołem „Czerwone gitary” oraz z zespołem “Terno”. Współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w wielu europejskich krajach. Artysta aktywnie promuje instrument – fletnię Pana. W swym dorobku na tym instrumencie ma ponad 1 500 koncertów.

Nazar Tatsyshyn urodził się na Ukrainie i jest absolwentem Państwowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Solista Filharmonii Narodowej i Opery Narodowej we Lwowie. Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach wokalnych na Ukrainie i za granicą. Współpracuje z wieloma zagranicznymi reżyserami i dyrygentami.

Andrzej Lewicki, mok

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top