Trwa wymiana ulicznego oświetlenia
Na miejskich ulicach robi się coraz jaśniej. Trwa wymiana opraw sodowych na energooszczędne w technologii LED. Inwestycja odbywa się sukcesywnie i mogłaby już dobiec końca, gdyby nie problem z dostępnością opraw oświetleniowych u producentów.
Burmistrz Lubawy Maciej Radtke zapewnia jednak, że do końca roku wszystkie nieenergooszczędne oprawy zostaną zdemontowane.
– W naszym mieście mamy dzisiaj około 1700 punktów świetlnych. Wszędzie tam, gdzie budowane są nowe drogi i chodniki, oświetlamy je już w nowej technologii, eliminując stare oświetlenie. Wykonawca zadania w ramach prac otrzymał zlecenie wymiany około 1300 opraw, ponieważ pozostałe 400 spełniało już energooszczędne normy – mówi burmistrz.
W ramach prac zaplanowana została także konserwacja i wymiana najbardziej wyeksploatowanych elementów oświetlenia ulicznego, w tym m. in. niektórych wysięgników, na których podwieszone są nowe oprawy oraz wymiana słupów oświetleniowych czy kabli energetycznych, jak np. przy pawilonach handlowych na ulicy Grunwaldzkiej.
– Dziękuję Mieszkańcom za cierpliwość i zrozumienie wcześniejszej potrzeby wprowadzenia ograniczenia oświetlenia ulicznego. Za dwa miesiące Lubawa będzie rozświetlona, a osoby z poszczególnych posesji, przy których świecą już nowe oprawy, zgodnie przyznają, że dają one zdecydowanie więcej światła niż poprzednie – dodaje burmistrz Maciej Radtke.
Koszt wymiany oświetlenia to ponad 1 milion 718 tysięcy złotych. Finansowanie tego zadania w 90 procentach, a więc w kwocie 1 miliona 546 tysięcy złotych pochodzi z pożyczki zaciągniętej na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dzięki oszczędnościom wynikającym z niższych opłat za oświetlenie ulic samorząd miasta uzyska również możliwość umorzenia części udzielonej pożyczki w wysokości 20 procent jej kwoty.