Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » 800 lecie Lubawy » VIII spotkanie ds. organizacji obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej odbyło się częściowo w terenie

VIII spotkanie ds. organizacji obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej odbyło się częściowo w terenie

VIII spotkanie ds. organizacji obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej odbyło się częściowo w terenie

17 lutego w urzędzie miasta odbyło się VIII spotkanie Zespołu ds. organizacji obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób ze środowiska naukowego, oświatowego oraz  samorządowego.
Obecnych na spotkaniu przywitał w imieniu burmistrza Lubawy pełnomocnik i zarazem dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Zenon Paprocki. Zebrani na poprzednich spotkaniach wyrazili chęć zapoznania się z postępami w tworzeniu monografii Lubawy. O przebiegu prac poinformował ich sam redaktor publikacji, obecny na spotkaniu prof. Kazimierz Grążawski. Profesor potwierdził, że jej realizacja przebiega prawidłowo i opracowanie naukowe powinno być ukończone zgodnie z założeniem, czyli w II połowie tego roku. Kolejnym prelegentem był pan Roman Graszkiewicz, który przedstawił pomysł – pleneru malarskiego, który będzie realizowany w Lubawie we wrześniu tego roku. W projekcie weźmie udział 15 malarzy, którzy będą malować obrazy ilustrujące 800-letnią historię naszego miasta. W międzyczasie zebrani zgłaszali swoje postulaty związane z Jubileuszem. Duży nacisk zgromadzeni położyli na zwrócenie uwagi Papieża Franciszka na obchody związane z 800-letnią rocznicą przyjęcia chrztu na ziemi lubawskiej. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że osobisty udział w obchodach nuncjusza Stolicy Apostolskiej, a tym bardziej samego Papieża nie będzie możliwy, lecz przypadające na rok 2016 Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dają nadzieję, że być może podczas tamtych uroczystości doszłoby do symbolicznego odnowienia chrztu ziemi lubawskiej. W tym celu powołany został specjalny zespół, w skład którego wszedł jako przewodniczący ksiądz dziekan Marcin Staniszewski oraz burmistrz miasta Maciej Radtke. Zasugerowano, by członkowie tego zespołu udali się do Watykanu osobiście, prosząc Papieża o odnowienie chrztu ziemi lubawskiej.
Kolejna część spotkania odbyła się „w terenie”, a jej celem była wizytacja odrestaurowanych murów obwodowych zamku biskupów chełmińskich oraz rozbudowanego obiektu Miejskiej Biblioteki. O etapach konserwacji i restauracji murów opowiedział pracownik Referatu Inwestycyjnego Gospodarki Mieniem Komunalnym i Geodezji, który był odpowiedzialny z ramienia urzędu za inwestycję. Zwiedzający byli pod dużym wrażeniem metamorfozy, którą przeszedł zabytek. Po nowej części biblioteki oprowadził uczestników dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Zenon Paprocki.

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top