BYŁY PODZIĘKOWANIA I CZERWONA WSTĘGA
„Remont Szkoły był planowany od wielu lat. Ale tak to już w życiu jest, że na dobre, na lepsze trzeba zawsze trochę poczekać” – tak rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Lubawy Maciej Radtke na uroczystości otwarcia zmodernizowanego budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika przy ul. Rzepnikowskiego, które odbyło się 15 września. Będzie to z pewnością data, która zapisze się w bogatej historii naszego miasta, ponieważ potężna inwestycja szkolna, była bardzo długo tylko i wyłącznie w sferze marzeń.
– Od samego początku wiedzieliśmy, że wyłącznie własnymi siłami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić generalnego remontu Szkoły. Stan techniczny tego prawie pięćdziesięcioletniego obiektu był, mówiąc eufemistycznie, na tyle niesatysfakcjonujący, że modernizacji i dostosowania do obowiązujących norm wymagało dokładnie wszystko, począwszy od instalacji technicznych w ścianach, a skończywszy na malowaniu ścian. Do ogłoszenia przetargu na remont tej placówki przymierzaliśmy się parokrotnie, raz nawet ogłosiliśmy postępowanie, jednak zawsze przeszkodą był brak pieniędzy. Mahatma Gandhi powiedział kiedyś: „Stracić cierpliwość to przegrać bitwę”. My byliśmy cierpliwi i, co ważne, skuteczni. Nie byliśmy sami, bo w tym procesie udział miało kilka życzliwych Mieszkańcom Lubawy osób. Ostatecznie zbudowaliśmy montaż finansowy tego zadania, który nie obciążał nadmiernie budżetu miasta. Remont Szkoły Podstawowej kosztował ponad 13 milionów złotych, z których niecałe 2,5 miliona pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 3 miliony z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a aż ponad 6 milionów 800 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład – kontynuował burmistrz Radtke.
Szkoła nie do poznania
Inwestycja objęła m.in. dobudowanie dwóch wiatrołapów, wykonanie nowej elewacji budynku, remont dachu oraz wymianę większości okien i drzwi. Na nowo został zagospodarowany również teren przyległy, na którym pojawiło się wiele nowych nasadzeń roślinności. W środku zamontowano windę, której nigdy nie było w obiekcie, a która zdecydowanie ułatwi komunikację osób wymagających pomocy w samodzielnym poruszaniu. Wyremontowane zostały łazienki, wymienione podłogi oraz pomalowane ściany. Powstała nowa instalacja centralnego ogrzewania, a także ochrony przeciwpożarowej, elektryczna, wodno – kanalizacyjna oraz teletechniczna. Budynek zyskał nowe energooszczędne oświetlenie, na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a na sali gimnastycznej oraz przyległym do niej zapleczu szatniowo – sanitarnym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co powinno generować oszczędności w bieżącym utrzymaniu placówki. Generalny wykonawca ukończył inwestycję miesiąc przed terminem.
– To właśnie firma LPB podjęła się tego zadania i dzięki dobrej współpracy oraz wzajemnej determinacji ukończyła inwestycję miesiąc przed terminem, umożliwiając dzieciom rozpoczęcie nauki wraz z początkiem września w Szkole, a nie na emigracji, jak było to w poprzednim roku szkolnym, kiedy część uczniów pobierała naukę w Miejskim Ośrodku Kultury, Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej oraz w Akademickim Zespole Placówek Oświatowych. Podziękowania kieruję również w stronę projektanta, moich współpracowników i wszystkich osób, które choćby w najmniejszym stopniu przyczyniły się do realizacji tej inwestycji. Zgromadzonych tu uczniów proszę, byście docenili pracę wszystkich tych osób i szanowali swoją nową Szkołę, która często jest dla Was drugim domem – zakończył wystąpienie burmistrz.
Aktu symbolicznego
przecięcia wstęgi dokonali gospodarze wydarzenia, czyli burmistrz Lubawy Maciej Radtke wraz z zastępcą Sławomirem Jamrożym i dyrektorem Szkoły Podstawowej Mirosławem Kowalczykiem oraz zaproszeni goście: posłowie na Sejm RP Robert Gontarz oraz Zbigniew Ziejewski, w imieniu spóźnionego na uroczystość marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Jakub Klepański, starosta iławski Bartosz Bielawski, reprezentujący Radę Miasta Lubawa przewodniczący Jan Sarnowski oraz Anna Tańska – przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki oraz Promocji Miasta, generalny wykonawca Grzegorz Wierzbowski – prezes spółki Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane oraz zaangażowany do niedawna w projekt były zastępca burmistrza Stanisław Kieruzel.
– Bardzo dziękuję za ten symboliczny gest otwarcia nie tylko nowego budynku szkoły, ale też nowych możliwości dla uczniów tej placówki. Niech zmodernizowana placówka będzie świadkiem wielu sukcesów, miejscem odkrycia i pielęgnowana talentów oraz drugim domem, w którego murach każdy uczeń znajdzie bezpieczne schronienie oraz poczuje się zauważonym i docenionym przez drugiego człowieka. Budynki to tylko miejsca tworzone przez ludzi. I to właśnie tych dobrych dusz oby dla tego miejsca nie brakowało – zwrócił się do gości dyrektor Szkoły Mirosław Kowalczyk.
W sposób szczególny za pomoc w realizacji inwestycji zostali wyróżnieni: poseł na Sejm RP Robert Gontarz, Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, generalny wykonawca Grzegorz Wierzbowski, prezes spółki Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane oraz Stanisław Kieruzel, poprzedni zastępca burmistrza Lubawy. W gronie uhonorowanych był również Krzysztof Popiński, autor projektu, który niestety nie mógł uczestniczyć w uroczystości.
– Przygotowaliśmy dla Was zdjęcie zmodernizowanej szkoły oraz wspomnienie tego, jak ten budynek wyglądał przed inwestycją. Może to nic wielkiego, ale jest to pewna opowieść, bo wszystko, co się zadziało między pierwszym a ostatnim zdjęciem, to Wasza wielka zasługa – podziękował Maciej Radtke.
To nie wszystkie osoby do których zostały skierowane słowa wdzięczności. Drobne upominki zostały wręczone tym, którzy pracowali nad sukcesem inwestycji oraz udzielali wsparcia, zarówno w jej realizacji, jak i wymagającym dla funkcjonowania placówki ubiegłym roku szkolnym. Po tej części ks. proboszcz Marcin Staniszewski dokonał poświęcenia obiektu, a uczennice Szkoły zaprezentowały swoje umiejętności w utworach muzycznych. Oczywiście nie zabrakło zwiedzenia obiektu, podczas którego został zaprezentowany film z przebiegu prac remontowych oraz akrobatyczny pokaz młodzieży szkolnej. Tego dnia obiekt szeroko otworzył drzwi, by zaspokoić ciekawość Mieszkańców Lubawy; drzwi, które na co dzień są nadzorowane, by każdy uczeń czuł się w Szkole bezpiecznie, jak w swoim rodzinnym domu.