Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki plików cookies | Zgadzam się –>
Tu jesteś: Home » Wiadomości » Sesja zwyczajna, nie tylko z nazwy

Sesja zwyczajna, nie tylko z nazwy

Sesja zwyczajna, nie tylko z nazwy

Wrześniowa sesja Rady Miasta Lubawa odbyła się bez burzliwych obrad. Nic dziwnego, ponieważ stające na niej uchwały miały głównie charakter porządkujący.

W dniu 31 grudnia 2023 r. upływa kadencja ławników sądów powszechnych wybranych w 2019 r. na kadencję 2020 – 2023. W związku z tym Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu zwrócił się do Rady Miasta Lubawa z prośbą o dokonanie naboru kandydatów na ławnika Sądu Rejonowego w Iławie na kadencję 2024 – 2027. Radni w głosowaniu tajnym wyrazili poparcie dla kandydatury Alojzego Godlewskiego, który był jedynym zgłoszonym kandydatem na tę funkcję.

Rada Miasta dokonała również zmiany w uchwale dotyczącej Gminnego Programu szczepień profilaktycznych przeciw grypie „GRYPA 60+”. W związku z objęciem bezpłatnym szczepieniem ze środków publicznych osób powyżej 65. roku życia w miejskim Programie szczepień profilaktycznych przeciw grypie dodano zapis, że mogą być nim objęci wyłącznie mieszkańcy Lubawy, który nie kwalifikują się do szczepień ze środków rządowych.

Radni wyrazili zgodę na podwyższenie ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej. Za udział w działaniu lub akcji ratowniczych za każdą rozpoczęta godzinę ochotnicy otrzymają 30 złotych. Kwota ta wzrosła z 25 złotych. Za udział w szkoleniu lub ćwiczeniach strażakom przysługuje ekwiwalent w wysokości 15 złotych (tu także wzrost z 12,50 zł). Nowością jest wprowadzony zgodnie z przepisami zapis o wypłacaniu ekwiwalentu w wysokości 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę dla kandydata na strażaka ochotnika, biorącego udział w szkoleniu podstawowym.

Uchwałą wyrażono zgodę na bezprzetargowe zawarcie umów dzierżawy nieruchomości gminnych, terenów rolnych oraz przeznaczonych pod garaże na kolejne 5 lat. Zgodnie z przepisami do kompetencji Rady Miasta Lubawa należy wyrażenie zgody na wydzierżawienie nieruchomości w trybie bezprzetargowym na okres powyżej 3 lat. Uchwała Rady Miasta jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony strona zawiera kolejną umowę, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

Rada podjęła również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla części miasta Lubawa. Jest to podyktowane uwzględnieniem składanych przez inwestorów w ostatnich latach wniosków o zmianę przeznaczenia terenów objętych niniejszą uchwałą. Ze względu na fakt, że tereny te posiadają plany miejscowe na całej swojej powierzchni, zmiana przeznaczenia terenu może być zrealizowana wyłącznie w postaci opracowania zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Ze względu na wzrost kosztów bieżącego utrzymania nawierzchni dróg i chodników na terenie miasta Lubawa zostały zmienione niektóre stawki opłat za zajęcie pasa drogowego.

W zmianach budżetu zwiększono wpłatę na Fundusz Wsparcia Policji o 5 tysięcy złotych do kwoty 40 tys. złotych na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miejskiej Lubawa na lata 2023 – 2039 zostały ujęte środki na realizację zadania „Budowa ulicy Polnej w Lubawie – etap I”. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych – edycja VI w wysokości 98 % co się przekłada na kwotę 3 milionów 590 tysięcy 430 złotych.

 

Komentarze

Komentarze

Translate »
Scroll to top